Össztűz alatt Németország: nemcsak a kormány omlott össze, de az energiaválság is berobbant
A Scholz-kormány bukása csak nyitánya annak a válságfolyamatnak, amelybe Berlin az elmúlt évekbe kormányozta magát az elhibázott energiapolitikájával.
Egyre nagyobb a feszültség a Rajna-vidéki Lützerath község körül, amit egy szénbánya kedvéért akarnak lerombolni. Vasárnap összecsaptak a rendőrök és az „aktivisták”, a helybéliek pedig már rég elköltöztek.
Hogy milyen hely Németország a 2023-as év elején?
Németország egy olyan ország, amit szövetségi szinten egy balliberális kormánykoalíció irányít, amelynek az egyik legfontosabb deklarált célja az éghajlatváltozás elleni küzdelem, aminek a kormány sok mindent hajlandó alárendelni – ideértve például az energiaellátás biztonságát.
Németország mindezzel párhuzamosan egy olyan ország, ahol mindenre elszánt „klímaaktivisták” akár teljes állásban, 1300 euró körüli fizetésért is aktivistáskodhatnak, ideértve a repülőterek üzemének megzavarását és múzeumi festmények megrongálását is.
Észak-Rajna-Vesztfália tartományban nagy hagyományokkal rendelkezik a nem különösebben fenntartható külszíni barnaszénbányászat. Ennek az iparágnak időnként kisebb települések is áldozatául esnek – vagyis Németországban a mai napig is létezik a Közép-Európában rettegett falurombolás intézménye. A németországi „klímaaktivisták” egy része most éppen egy falurombolás okán tüntet, a helyzet pedig egyre feszültebb.
A garzweileri külszíni fejtésű barnaszénbánya Düsseldorftól nem messze található. Egy igazi tájsebről beszélünk: évente körülbelül 25 millió tonna barnaszenet termelnek ebben a harminc négyzetkilométeren elterülő bányában.
– legutóbb a katolikus templomáról nevezetes Immerathot rombolták le a kedvéért.
Észak-Rajna-Vesztfáliának ezen a vidékén tehát
Ezen az sem segít sokat, hogy a szóban forgó helységek a régióra jellemzően többnyire csak néhány házból állnak (és közigazgatásilag általában valamelyik környékbeli városhoz tartoznak), mint ahogy az sem, hogy a bányát üzemeltető RWE-nek mindig akad a zsebében egy-egy bírósági – az utóbbi időben már szövetségi alkotmánybírósági – határozat is, amely mindig kimondja, hogy hiába gonosz dolog elpusztítani az ottaniak otthonait és hiába nem a barnakőszén a környezetbarát és fenntartható energiagazdálkodás alapja, ez a kis falu még pont „belefér”. Németország egyik legnagyobb energiaipari részvénytársasága érdekeinek a bíróságok sem nagyon tudnak ellenállni.
A garzweileri szénbánya foga most a Lützerath nevű falucskára fáj.
Lützerathban lützerathiak már nem laknak: kivásárolták őket tulajdonukból, az utolsó vendéglátós, aki még meg akarta támadni a bíróságon a tulajdona lerombolását lehetővé tévő határozatot, szintén csalódottan volt kénytelen távozni. De akkor megjelentek a „klímaaktivisták”.
Lützerathnak nagy szerencséje, hogy közel van Düsseldorfhoz, így a fiatal tüntetők könnyen odajuthatnak. Így tett a berlini Ronni Zepplin is, aki a WDR riportja szerint két éve él Lützerathban. „Mindent beleadok, hogy végre megálljt parancsoljunk annak a halálos »Csak így tovább!« – mentalitásnak, amire a politika rábólintott” – mondja a közszolgálati adónak az aktivista, aki leginkább elvbarátai workshopjait látogatja a faluban.
néhányak például házakat építettek a fák tetejére, hogy mindenki láthassa: szándékaik komolyak. Ronni szerint Németország klímakatasztrófába rohan, ami ellen minden követ meg kell mozgatni. Azt követelik, hogy Németország mihamarabb hagyjon fel a szénbányászattal és álljon át megújuló energiaforrások használatára – mégha ez a jelenlegi világ- és energiapolitikai helyzetben lehetetlennek tűnik is.
A beszámolók szerint a lützerathi „klímaaktivista-tábor” valódi bázisdemokrácia: senkinek nem kötelező csinálnia semmit, és az erőszakos „kílmaaktivisták” – mert az ő jelenlétüket valamiért még a közszolgálati adó is elismeri – akkor is felgyújthatják tiltakozásuk jeléül a falu határában található szénakazlakat, ha azzal a többiek nem értenek egyet.
A cél szentesíti az eszközt:
és hogy az RWE ne rombolhassa le a falut. Bár a faluról általában kevesebb szó esik.
A feszültség pedig egyre nő. Észak-Rajna-Vesztfália kereszténydemokrata–zöldpárti kormánya áldását adta arra, hogy a rendőrség megtisztítsa a területet – ez főleg a Zöldek számára komoly arcvesztés, hiszen a lützerathi foglalt házakban és fakunyhókban éppen a saját törzsszavazóik tanyáznak. Érzékelve a „klímaaktivista-dzsembori” egyre elkerülhetetlenebb feloszlatását az ország minden tájáról érkeznek Lützerathba az „aktivisták”. A Spiegel arról számol be, hogy a hamburgi rendőrség vasárnap hajnalban fel is tartóztatott egy „aktivistákkal” teli buszt, amely a szénbánya által fenyegetett faluba vitte volna őket tüntetni. Le is késték így a faluban okvetlenül felbukkanó Greta Thunberg-testdublőr Luisa Neubauer beszédét.
A balhéra viszont odaértek:
miután azok megpróbálták lebontani az „aktivisták” által emelt barikádokat.
A beszámolók szerint az „aktivisták” rongáltak és loptak is, egyiküket előállították. A tartomány zöldpárti gazdasági és klímaminisztere a dpa-nak azt mondta, hogy aki rendőrökkel erőszakoskodik, az átlépi azt a bizonyos határvonalat – a botrányos berlini szilveszter nyomán korántsem ez az első alkalom, hogy mostanában elhangzik ez a szókapcsolat Németországban.
Hogy Lützerathtal mi lesz – ha a falu sorsa érdekel egyáltalán bárkit is –, egyelőre nehéz megmondani.
mint ahogy az is nagyon valószínűnek tűnik, hogy a rendőrség előbb vagy utóbb kénytelen lesz erőszakosan gátat vetni az „aktivisták” tevékenységének. Vagyis: a közeljövőben még hallani fogunk erről a szomorú sorsú helyről – ha más kapcsán nem is, az erőszak miatt biztosan.
A nyitóképen: „aktivisták” tüntetnek Lützerathban, január 6-án. Fotó: FABIAN STRAUCH / DPA / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP