Megszületett a döntés: Olaf Scholz ismét indul a kancellári tisztségért – Boris Pistorius szabaddá tette az utat
Scholz és Merz összecsapása várható a német előrehozott választásokon.
Ahogy derülnek ki a részletek, egyre kevésbé lehet komolyan venni a „Reichsbürger” nevű puccstársaságot, a német sajtó mégis igyekszik felnagyítani a fenyegetést.
Emlékeznek még a Nagy Októberi Balatonszemesi Igazoltatásra? Arra, amikor a rendőrök által megállított páros – akik otthon fabrikált iratokkal furikáztak – férfitagja szembeszegült az őt igazoltató egyenruhásokkal, mondván, Magyarország valójában egy külföldön bejegyzett cég, továbbá őt nem lehet személyként igazoltatni, mert „nem vagyok személy. Ember vagyok.”?
Nos, első, de legalábbis második blikkre a német „Reichsbürger” vagyis „birodalmi polgárok” nevezetű mozgalom is valami hasonlóra hajaz. Vezetőjük, XIII. Henrik, Reuß hercege, aki a korábbi türingiai hercegség fölött uralkodó család tagja, a mozgalom pedig a covid-járvány alatt lett valamelyest népszerű. Kollégánk, aki megfordult Lipcsében a szervezet egy tüntetésén, úgy jellemezte őket, mint „többségében alufóliasisakos félbolondok, nagyrészt ártalmatlanok; igaz, egy-két keményebb figura is van közöttük, de összességében azért nem akkora a fenyegetés, mint amekkorának beállítják. Egy közepes falu polgármesterének megpuccsolása sem jönne össze nekik”.
Valóban volt rá precedens, hogy 2016-ban egy Reichsbürger-tag rálőtt egy rendőrre, aki később belehalt sérüléseibe. Természetesen minden emberélet elvesztése tragédia, de ez az egy emberölés a Reichsbürger és a vele rokonszervezet Selbstverwalter 21 ezer tagjával és ötéves átlaggal számolva alacsonyabb, mint a teljes népesség arányaiban mért gyilkossági ráta (Németországban évente 100 ezer főre jut egy gyilkosság, vagyis évente mintegy 800-830-at követnek el), és becslések szerint mintegy öt százalékuk szélsőjobbos, ami – már amennyiben továbbvisszük a német domináns diskurzus definícióit, és az AfD-szavazókat szélsőjobbosnak tekintjük – szintén elmarad az országos átlagtól.
Mégis mintegy háromezer egyenruhás csapott le 130 helyszínen az állítólagos államellenes szervezkedőkre országszerte, huszonöt embert egyből őrizetbe is vettek, és óriási a felhajtás a történtek körül, aminél érdekes gyorsasággal és intenzitással jelen volt a német sajtó is.
Most legújabban az derült ki róluk, hogy az újabban lefoglalt fegyverarzenál
volt köztük szolgálati fegyver is.
Egyéb információ híján a szervezet Bundeswehr- és rendőrségi kapcsolatait hangsúlyozzák – illetve, hogy a szervezet tagjai között fegyverjártassággal bíró emberek is voltak (ez a 40 és 60 év közötti életkor és a korábbi, 2011-ig fennálló sorkötelezettség ismeretében körülbelül annyira meglepő, mint hogy férfiak is tagjai voltak a szervezetnek).
A helyzet komolyságát megőrzendő ezért most olyan írások keringenek a német sajtóban, mint például Michael Götschenberg kommentárja, amely a „Hiba lenne mosolyogni” címet kapta, és arról győzködi az olvasókat, hogy noha furcsa hóbortnak tűnhet puccsot és az államrend megdöntését szervezni ötven emberrel, és persze „a csoport igen messze volt attól, hogy képes legyen eltörölni a jelen politikai rendszert”, mégis veszélyesek, mert vannak köztük veszélyes elemek és veszélyes dolgokat csináltak, sőt még egy volt Bundestag-képviselő is van köztük; másutt már terrorszervezetként hivatkoznak a Reichsbürgerre.
Ebben láthatóan az amerikai sajtó is partner, amely már régóta az amerikai összeesküvő Qanon-mozgalommal hozza párhuzamba a német szervezetet, amelynek tagjai tényleg részt vettek a Capitolium 2021 januári ostromában.
Természetesen ettől még elképzelhető, hogy a herceg vadászkastélyában valóban szóba került a rendszer megdöntésének vágya, és még az sem kizárt, hogy volt olyan tagja a Reichsbürgernek, aki természetesen szóban fegyvert ragadni is kész lett volna a kormánydöntés céljából – de hogy valós veszélyt jelentettek volna, és nem csak a jobboldal szélsőjobboldali ámokfutókkal való diszkreditálása a cél, annak kapcsán csak a további vizsgálatok tükrében lehet állást foglalni.
Nyitókép: Christoph Schmidt / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP