Az utóbbi hónapok Kínát érintő legfontosabb változása kétségtelenül a pekingi vezetés „null-covid-politikájának” vége volt. Kína a koronavírus-járvány kezdete óta despotikus módszerekkel igyekezett kordában tartani a vírus terjedését az országban, de a kormány az év végére meghátrált, s enyhíteni kezdte a járvány terjedése ellen hozott intézkedéseket.
Ennek Európára is van kihatása. A kínaiak a jövőben kevesebb korlátozással utazhatnak Európába, ami miatt a kontinens több kormánya is fontolgatja, hogy valamiféle ellenőrzésnek veti alá a Kínából érkező utasokat.
Olaszország be is jelentette, hogy a jövőben kötelezően teszteltetniük kell magukat a távol-keleti országból odaérkező utasoknak.
Csakhogy – írja a Politico – az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint ezek az intézkedések túlzók és igazságtalanok.
Függetlenül attól, hogy a világ legnagyobb részét hónapokra karanténba kényszerítő COVID-19 éppen Kínából indult ki, Peking pedig egyértelmű tanúbizonyságot tett arról, hogy nem megbízható partner a járvány kiindulásával kapcsolatos feltáró munka során, az Európai Unió tagállamai egyelőre nem érzik úgy, intézkedéseket kellene tenniük a Kínából beutazókkal szemben, s egyelőre Brüsszel irányából sem érkezik ilyen nyomás.
Európában már vége felé jár a járvány
Az EU-tagállamokon eközben mintha az optimizmus enyhe szellője libbenne végig: január elejétől Magyarországon is megszűnik a koronavírusról tájékoztató kormányzati oldal – úgy tűnik, többé nincs már rá szükség a járvány elvonultával. Még a részben hivatásos járványrettegőkből álló német kormány is hajlandó volt áldását adni arra, hogy bezárjanak az országban helyenként még működő oltópontok – Németországban 78 százalékos átoltottságot sikerült elérni velük. Amíg a közbeszéd szempontjából a járvány az ukrajnai háború kitörése miatt már hónapokkal ezelőtt véget ért, most úgy tűnik, hogy az orvosok szerint sem kell már többet aggódni (emiatt).
De belerondít-e az európaiak gazdasági- és energiaválsággal fűszerezett COVID utáni fellélegzésébe a kínai nyitás? A Politicónak nyilatkozó járványszakértők nagyon optimisták. Egyikük azt mondja, hogy mivel
a kínai variánsok korábban jutottak ki az ország határain kívülre, mint maguk a kínai emberek,