„Új nürnbergi perről” beszél az oroszok háborús bűnei kapcsán Amerika

2022. november 22. 09:11

Azt ugyanakkor nem árulták el, hogyan akarják perbe fogni Vlagyimir Putyint.

2022. november 22. 09:11
null

Az oroszok rendszerszerűen követtek el gyilkosságokat, kínzást és emberrablást, ami azt veti fel, hogy a vezető orosz politikusok háborús bűnösök – idézi a Guardian az Egyesült Államok külügyminisztériumának globális büntető igazságszolgáltatásért felelős nagykövetét, Beth Van Schaackot. A nagykövet szerint az oroszok minden megszállt régióban elkövették ezeket a bűncselekményeket.

Elmondása szerint a felszabadított területeken fellelt bizonyítékok alapján kijelenthető, hogy „szándékos, válogatás nélküli és aránytalan” támadásokat intéztek az oroszok az ukrán civil lakosság ellen, kínozták a civileket és a hadifoglyokat, és rengeteg ukrán – köztük gyerekeket – raboltak el és vittek akaratukon kívül Oroszországba. Ezen kívül a nagykövet szerint kivégzésekről és szexuális visszaélésekről is találtak bizonyítékokat. 

„Amikor ilyeneket látunk, nagyon nehéz elképzelni, hogyan lehetne ezeket a bűncselekményeket elkövetni anélkül, hogy a felelősség ne érne egészen a parancsnoki lánc tetejéig” – nyilatkozta Van Shaack

Egy új nürnbergi perrel nézünk szembe”

– mondta a nagykövet, utalva a második világháborút követő, náci háborús bűncselekményeket tárgyaló perekre.

Az újságíróknak tartott tájékoztatón azt mondta, hogy az Oroszország kilenc hónapja tartó Ukrajna elleni támadása alatt számos vizsgálatot indítottak el, amelyekben a hágai nemzetközi büntetőbíróság is részt vett. 

A sajtótájékoztatón a nagykövet nem volt hajlandó konkrétan megmondani, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnököt vádolhatják-e háborús bűnök miatt Ukrajnában.

Nyitókép: Mikhail Metzel / SPUTNIK / AFP

Összesen 61 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Málaga21
2022. november 22. 19:22
„Amikor ilyeneket látunk, nagyon nehéz elképzelni, hogyan lehetne ezeket a bűncselekményeket elkövetni anélkül, hogy a felelősség ne érne egészen a parancsnoki lánc tetejéig” – nyilatkozta Van Shaack Nem olyan nehéz az babám: A My Lai-i mészárlás (vagy Song My-i mészárlás, esetleg Song My-incidens) 1968. március 16-án történt a vietnámi háború során. Ezen a napon az amerikai katonák 500 civilt – főleg csecsemőket, gyerekeket, nőket és öregeket – mészároltak le a Song My nevű faluban. A háború után csak egyetlen katonát vontak felelősségre, William Calley hadnagyot. Calley az ügyben lefolytatott tárgyalás során azt vallotta, hogy Ernest Medina százados utasította arra, hogy mindenkit öljenek meg a faluban. Calley-t 1969 szeptemberében bíróság elé állították, végül 1971-ben lefokozták, és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. Többszöri fellebbezés után 1974-ben elnöki kegyelmet kapott. https://hu.wikipedia.org/wiki/M%E1%BB%B9_Lai-i_m%C3%A9sz%C3%A1rl%C3%A1s
KBA98
2022. november 22. 17:26
Ha már erről van szó, Amerikát mikor idézik a Nürnbergi bíróság elé?
Lmcwelt
2022. november 22. 13:35
Végülis ha az USA jelenlegi vezetőit ültetik a vádlottak padjára, felőlem mehet!
palicsi
2022. november 22. 12:47
Tényleg? A vesztesek fognak ítélkezni a győztesek felett?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!