Az ország a fejlődés és az újjáépítés felé halad – stabilitást és nyugalmat ígér az új szír miniszterelnök
Ez történik Szíriában: a megbuktatott rezsim képviselőivel is tárgyalt az átmeneti kormány vezetője, az amerikaiakat viszont ő sem szereti...
Jeruzsálemben fogadták Novák Katalint a közel-keleti keresztény vezetők.
Kétnapos hivatalos látogatást tesz, majd további három napig magánzarándoklaton vesz részt Novák Katalin köztársasági elnök Izraelben, ahol tárgyalásokat folytatott Jichák Hercog izraeli államelnökkel, valamint Benjamin Netanjahu leendő és Jair Lapid volt miniszterelnökkel. A csütörtöki napon a köztársasági elnököt a kelet-jeruzsálemi Szent György-katedrálisban fogadták a közel-keleti keresztény egyházak vezetői, akik az elnöki delegációban utazó Azbej Tristan üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkárral is találkoztak.
A találkozó résztvevői
a görög ortodoxok részéről ott volt III. Teofilosz jeruzsálemi pátriárka és Arisztarkhosz érsek, az anglikánoktól Hosam Elias Naoum érsek, a jeruzsálemi latin pátriárkátus általános vikáriusa, William Shomali püspök, a szentföldi ferences kusztódiából Francesco Patton OFM custos és Ibrahim Faltas OFM vikárius, valamint a jordániai és szentföldi evangélikus egyházból Ibrahim Charlie Azar püspök, illetve a jeruzsálemi szír ortodoxok egy papja és egy diakónusa.
„Fontos nekem, hogy nem egyszerűen Izraelbe jövök, hanem a Szentföldre” – hangsúlyozta a köztársasági elnök, aki szerint „az idő is pont most fordult jóra, ez pozitív feedback arra a döntésre nézve, hogy meglátogatom az itteni keresztényeket”. Novák azt mondta, Magyarország, Szent István országa pontosan tudja, „mennyire nehéz megőrizni napjainkban a keresztény kultúrát, de mi Magyarországon megtesszük a tőlünk telhetőt”.
Az elnök megemlítette, Magyarország vezetői keresztények, és elkötelezettek a keresztény egyházak, illetve a keresztény iskolák anyagi támogatása mellett. Ugyanakkor ez a támogatás nem állhat meg Magyarország határainál: „épp azért, mert keresztények vagyunk, felelősek vagyunk nem csak magunkért, de a világ keresztényeiért is, ezért hoztuk meg azt a döntést, hogy segíteni fogjuk az üldözött keresztényeket”.
Novák Katalin kiemelte, Magyarország pontosan látja a lehetőségeit, „nem mi vagyunk a leggazdagabbak, a legnagyobbak, a leghatalmasabbak”, mégis úgy látja, „rengeteget tehetünk”. Hangsúlyozta, „mikor ezt a programot megindítottuk, Magyarországon gyakorlatilag senki nem tudta, hogy vannak a világon üldözött keresztények, mára viszont a magyarok nagyonis tudatában vannak annak, hogy a keresztények a legüldözöttebb vallás”. A találkozó végén a keresztény vezetők szüntelen imáját kérte azért, hogy Magyarország vezetői bölcs döntéseket hozzanak, és arra hívta őket, hogy segítségért bátran forduljanak Magyarországhoz:
„itt vagyunk, segítünk lehetőségeinkhez mérten”.
Novák Katalin nem először veti latba hivatala súlyát az egyházi diplomáciában, a közelmúltban bécsi látogatása keretében is nagy sikerű előadást tartott egy katolikus főiskolán.
(Nyitókép: MTI)