Mint írtuk, még legalább négy képviselőházi hely sorsa nem dőlt el a november 8-án tartott amerikai félidős választások óta. Vajon miért ilyen lassú a szavazatszámlálás?
Tudni kell, hogy Amerikában nem létezik személyi igazolvány, a szavazáshoz viszont regisztrálni kell. Emellett sokan szavaznak levélben vagy előre, vagy akár utólag.
Kalifornia: sok szavazó, sok levélszavazat
A négy helyből három Kaliforniáé, érdemes tehát Kaliforniával kezdeni. A CNN még kedden ment utána a kaliforniai szavazatszámlálás lassúságának.
Nos, Kalifornia 2020 óta minden regisztrált szavazónak kipostázza a szavazólapot – ha kéri, ha nem, és ez a választások tisztaságáért aggódó republikánusoknak nem tetszik. Azért nem, mert 2005-ben a demokrata Jimmy Carter által vezetett bizottság állapította meg, hogy
a távolsági levélszavazás jelenti a legnagyobb veszélyt a választások tisztaságára.
Nos, ez Kaliforniát nem izgatja, sőt: ott még a szavazás után hét nappal is elfogadják a beérkező levélszavazatokat, ha a postai bélyegzőn november 8-i feladási dátum szerepel.
Hivatalosan pedig december 8-án kell leadniuk az eredményeket a kaliforniaiaknak, az államminiszter pedig december 16-án hirdet eredményt.
A 2020-as elnökválasztásokon 15 millió kaliforniai szavazott levélben – ami a szavazók 87 százalékát jelentette. Idén 22 millió kaliforniainak van szavazójoga.
Kaliforniában van Los Angeles megye, ami a legnépesebb amerikai megye, és állítólag a sok szavazó miatt is hosszúra nyúlik a számlálás. Nem is beszélve a levélszavazatokon szereplő aláírások ellenőrzéséről, ami ok időt vesz igénybe.
Arizona: öt napig javíthat
Az arizonai Maricopa megyében, ami magába foglalja a főváros Phoenixet, és Amerika második legnagyobb választókerülete, öt nappal a választások utánig ki lehet javítani a szavazatot (ballott curing). Például ha valakinél nem volt személyazonosságát igazoló irat a választások napján, akkor később, utólag, még öt napig igazolhatja magát. És Maricopa megyében lakik az arizonai szavazók 60 százaléka.
Személyi? Ugyan már!
Az Egyesült Államokban a szavazási szabályok nagyon eltérnek a magyartól. A szavazási szabályok Amerikában tagállami hatáskörbe tartoznak, tehát kisebb-nagyobb mértékben tagállamonként eltérnek – sőt van olyan tagállam, ahol megyénként is. Emellett Észak-Dakota kivételével minden állampolgárnak, aki szavazni óhajt, regisztrálnia kell. A becslések szerint
50 millió választásra jogosult amerikai nincs regisztrálva.