Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
Voltak, akiket konzervatív-keresztény véleményükért vontak felelősségre, illetve támadtak meg, máshol folytatódtak a vandál támadások. Az elmúlt hónapok sem teltek nyugodtan Európában, csak a fősodratú sajtó nem sietett bemutatni a keresztényellenes eseményeket.
Számos keresztényellenes gyűlölet-bűncselekmény történt a nyár folyamán és az elmúlt hónapokban szerte Európában. A hasonló eseményeket monitorozó Observatory On Intolerance And Discrimination Against Christians In Europe (OIDAC Europe) nevű szervezet összegző jelentése szerint továbbra is gyakoriak a keresztény templomokat érő betörések és lopások, valamint a diszkriminatív bánásmód, ahogy azoknak is szembe kell nézniük a támadásokkal, akik konzervatív-keresztény álláspontjukat fejtik ki a nyilvánosság előtt. A bécsi székhelyű szervezet jelentéséből szemezgettünk.
Sajnos nem telt eseménytelenül a nyár a hasonló jelentésekben ritkán szereplő északi szomszédunknál sem. Júliusban Jozef Haľko püspököt érte inzultus azt követően, hogy a főpásztor a szlovák közszolgálati televízióban fejtette ki az egyház LMBTQ-val kapcsolatos tanítását. A támadók válogatott szitkokkal illeték a püspököt, vízzel lelocsolták és fenyegették, otthonára szivárványos zászlót aggattak. A szlovák sajtóban megjelent egyes feltételezések szerint a csoportot az dühítette fel, hogy Haľko püspök nem állt le velük vitatkozni az utcán, míg szemtanúk azt állítják, az illuminált állapotú fiatalok nem beszélgetés céljából közeledtek hozzá, hanem egyértelműen megtámadták a főpásztort.
Spanyolországban augusztusban történt a legnagyobb incidens, amikor a murciai rendőröknek kellett megvédeniük egy katolikus templomot és közösségét. A San Bartolomé templomot szentmise közben támadták meg, az észt származású huszonéves elkövetők fenyegetően léptek fel a jelenlévőkkel szemben és trágár kifejezéseket kiabáltak a szent cselekmény közben. A plébános és a hívek egy csoportja igyekezett feltartóztatni az elkövetőket annak érdekében, hogy ne jussanak közel a tabernákulumhoz (oltárszekrényhez, melyben a katolikus tanítás szerint Jézus Krisztus testévé változtatott szent ostyát őrzik).
A spanyolországi Keresztény Ügyvédek nevű szervezet elnöke, Polonia Castellanos szerint az eset során
egyértelműen megsértették a misét celebráló pap, a hívek és minden keresztény vallásszabadsághoz való alapvető jogát”.
Hozzátette: „ezek a keresztények elleni erőszakos támadások, és a jogállamiság minden erőforrását fel kell használnunk annak biztosítására, hogy ne maradjanak büntetlenül és ne ismétlődhessenek meg”.
A rendőrség előállította az elkövetőket, a plébános és a szemtanúk vallomásainak rögzítése után pedig átadták őket a területileg illetékes bírói hivatalnak.
A Nyugat-belgiumi Buissenal templomába augusztus közepén jutottak be erőszakos módon. A vandálok betörték az értékes ólomüveg-ablakokat, majd az oltárra gyertyákból az „Evil”, azaz „gonosz” feliratot írták fel (lásd kiemelt képünket). Később a helyi temetőben rongáltak meg két keresztény sírhelyet. Az esetre azt követően került sor, hogy a közeli Oeudeghien és Montrœul-au-Bois temetőit is megrongálták.
A település polgármestere szégyenteljesnek nevezte az esetet és bejelentette, hogy
Rámutatott, hogy az elkövetők felkutatása nehéz lesz, egyben ígéretet tett arra, hogy megerősített védelemmel látják el a templomokat, amelyek környezetében a rendőrség is gyakrabban járőrözik ezután.
A brit szigetek gyakran szerepelnek az ODIAC Europe jelentéseiben. Ezúttal egy életpárti véleményét kinyilvánító skót politikus, John Mason esetére mutattak rá, aki nyilvánosan foglalt állást az élet védelmének jelentősége mellett és támogatásáról biztosította azokat, akik az abortuszklinikák előtt imádkoznak a magzatokért és a válságban lévő édesanyákért. Kiállását követően saját pártja vezetőitől kapott írásbeli figyelmeztetést, akik azzal vádolták, hogy „szorongást” okozott az abortuszon gondolkodó nőknek.
Mason felzúdulást kiváltó üzenetét a Twitteren tette közzé, ahol arról írt, hogy az életvédő aktivizmus leginkább imavirrasztásokat jelent, amelyeket „gyengéd jeleknek” nevezett, majd hozzáfűzte: „Nem látok semmi gyűlölködőt vagy zaklatót ezekben”.
Pártja, a Skóciát kormányzó Skót Nemzeti Párt – amely alapvetően támogatólag lép fel az abortusz mellett – azonban megfeddte kiállásáért. A párt felső köreihez tartozó Stuart McMillan és Gordon MacDonald elismerte ugyan a képviselő véleménynyilvánításhoz fűződő jogát, azt azonban kétségbe vonták, hogy joga volna másokra „ráerőltetni” saját meggyőződését. A fentiekkel kapcsolatban nem világos, hogy ha valakinek joga van a véleményéhez, annak kimondása miért jelenti a skót párt vezetői szerint mindjárt a „ráerőltetést”.
A fenti ellentmondásra válaszlevelében a keresztény politikus is rámutatott. Vezetőinek küldött üzenetében kifejtette; „Önök azt mondják, hogy »jogom van a szólásszabadsághoz és a véleménynyilvánításhoz« az abortusz kapcsán, de később arról írnak, hogy »nézeteim szóbeli megfogalmazása nagy szorongást és traumát okozott«.
Küzdök, hogy lássam, hogyan fér össze ez a kettő.”
Hangsúlyozta: a tudományos érvek legalább annyira az abortusz ellen szólnak, mint hitbéli meggyőződése.
Kiemelt képünkön: a belgiumi Buissenal templomának oltárát sátánista vandálok szentségtelenítették meg. Fotó: Sudinfo.be