A fél világ előtt védte meg Magyarországot az egyik legszorosabb szövetségese
Ostobaságnak tartja a leggyakrabban emlegetett vádat.
Három palesztin férfi meghalt és legkevesebb nyolcan megsérültek hétfő este az izraeli hadsereggel történt összecsapásban Ciszjordániában két külön incidensben – jelentette a Háárec.
A palesztin egészségügyi minisztérium szerint három palesztin vesztette életét az izraeli hadsereg lövései nyomán két külön incidensben, Ciszjordánia különböző részein. Kedd reggel a 22 éves palesztin Dzsavad Arimavit és 21 éves testvérét, Dafert ölték meg a Rámalláh melletti Kafr Einben az izraeli hadsereg lövései.
A palesztin Vörös Félhold mentőszolgálat közlése szerint korábban Hebron közlében több ember éles tűzben sebesült meg, egyikük súlyos sérüléseket szenvedett, miután mellkason lőtték, és később meghalt. A palesztin egészségügyi minisztérium jelentése szerint a halálos lövés a Beit Ummar faluban élő Mofid Muhammad Akhalilt érte.
Hétfőről keddre virradó éjjelen két, tartalékos katonákat szállító izraeli katonai dzsip meghibásodott egy gyakorlat során. Zavargások törtek ki, miközben a katonák arra vártak, hogy evakuálják őket és járműveiket.
Az incidens Ciszjordánia déli részén, a Hebrontól mintegy 11 kilométerre lévő Beit Ummar faluban történt.
Az izraeli hadsereg közleménye szerint a zavargásokban tucatnyi tüntető köveket és házilagos robbanószerkezeteket dobált, és még lőttek is az oszlatást végző katonai erőkre. A járműveket és a katonákat sikeresen evakuálták a helyszínről.
Izraelben március óta újabb erőszakhullám indult, melyre főként Ciszjordánia északi részén folytatott terrorellenes offenzívával válaszolt a kormány. A razziák célja, hogy megakadályozzák az újabb palesztin támadásokat, amelyekben az év eleje óta 26 ember vesztette életét Izraelben és Ciszjordániában.
A szinte minden éjjel zajló terrorellenes razziák során több mint 2000 palesztint tartóztattak le, és több mint 138 palesztin halt meg, közülük sokan - de nem mindegyikük - támadások vagy biztonsági erőkkel való összecsapások során.
Izrael az 1967-es, hatnapos közel-keleti háborúban foglalta el Jordániától Ciszjordániát, valamint Kelet-Jeruzsálemet, és Egyiptomtól a Gázai övezetet. A palesztinok ezeken a területeken remélik független államukat.
(MTI)
Nyitókép: Jaafar Ashtiyeh/AFP