Döbbenetes videón, ahogy megindul az észak-koreai katonák első offenzívája
Oroszország megkezdte az Észak-Koreából átvezényelt katonák bevetését az ukrán erők elleni támadásokban.
Az amerikai történész-újságíró szerint Putyinnak és az orosz birodalmi gondolatnak meg kell buknia, s a helyén egy másfajta Oroszországnak kellene születnie.
Nagyívű esszét írt az amerikai The Atlantic folyóiratba Anne Applebaum. A kommunizmus bűneiről és a gulagról szóló köteteiről ismert történész – akinek férje Radoslaw Sikorski, az Északi Áramlat felrobbanását nemrég az Egyesült Államoknak megköszönő volt lengyel külügyminiszter, jelenlegi EP-képviselő – régóta a putyini rendszer kritikusa, és most a rendszer teljes bukását szorgalmazza írásában.
Applebaum a cári múlttól kezdi írását, amikor is a korabeli ellenzéket is állami elnyomás érte, sorsuk börtön, halál vagy a külföldi emigráció lett. A szerző szerint a cári korszak végére annyi emigráns orosz értelmiségi élt külföldön, hogy egyesek szerint már az volt a kérdés, melyik is a valódi orosz nemzet, az otthoni vagy az emigrált közösség.
Anne Applebaum emlékeztet:
Ügyük a szerző szerint elbukott a Szovjetunió korszaka után, és most egy másik diktátor használ egy birodalmi háborút arra, hogy megsemmisítse ellenségeit és félelmet gerjesszen szerte Oroszországban.
Míg az oroszok többsége most csendben van, így is 17 ezer orosz tüntetett a rezsim és a kiábrándult emberek ellen, tiltakozva az orosz imperializmus ellen - aztán a hatóságok lecsaptak rájuk.
Alekszej Navalnij is börtönben van, de idén ősszel ki tudták csempészni egy esszéjét,
ami szerinte teljes önkényuralommá alakult mostanra – helyette egy parlamenti köztársaságot szorgalmazva.
Applebaum emlékeztet, hogy jelenleg több százezer átlagos orosz él az országa határain kívül, akik most ismerik fel az összefüggéseket a birodalom és az autokrácia között. A nem állampárti orosz média is újra feléledt, az ország határain túlról működve.
Az orosz zsidó gyökerekkel rendelkező amerikai történész úgy látja: vannak olyan csoportok, akik alternatív civil társadalmat építenek fel Oroszországon kívül – hasonlóan a cári időkhöz.
Gari Kaszparov, a sakk nagymestere Applebaumnak nemrég arról beszélt: felépítene egy „virtuális Dél-Koreát”,
Az amerikai történész úgy látja: az új orosz emigránsok közül sokan már nem csak a putyini rezsim, hanem az egész orosz birodalmi gondolat bukását akarják, és Kaszparov is katonai vereséget látna szívesen, ami politikai változást hozhatna el.
Applebaum mindehhez hozzáteszi: az ukránok ugyanakkor nem nagyon lelkesednek a rendszerellenes orosz emigránsok gondolatai iránt, őket ugyanúgy az orosz birodalmi gondolat képviselőinek tartják. E felfogás szerint nincsenek „jó oroszok”, hiszen egyébként sem tüntetnek oroszok tömegei még emigránsként sem szerte a világ körül a háború vagy a putyini uralom ellen.
Az amerikai szerző Zelenszkij ukrán elnököt is idézi, aki most már azt szeretné, hogy az oroszok legyenek csak bezárva a saját putyini rendszerükbe, amíg meg nem változik a gondolkodásuk,
Anne Applebaum úgy látja: végső soron Oroszország jövője attól függ, hogy vezetői és polgárai miként interpretálják ennek az értelmetlen, sokkoló és brutális háborúnak a tragédiáját.
Igaz, a történelem kulturális súlya nagy, az autokrácia szokásai, a félelemmel teli élet most is léteznek, és erős a hatalom vonzereje is. Az is lehet, hogy Oroszország következő kormánya elnyomóbb lesz a mostaninál is. De Applebaum szerint véletlenek is szoktak történni, váratlan események is bekövetkezhetnek. Az országok változnak, hol jobb, hol rosszabb kormányok követik egymást.
A birodalmak is elbuknak: így járt a cári és a szovjet birodalom is. „Előbb-utóbb Putyin új birodalma is bukni fog” – írja cikke végén Anne Applebaum.
Nyitókép: Mikhail Metzel / POOL / Sputnik via AFP