Aggódik a baloldal az európai jobboldali együttműködés lehetősége miatt
Fokozódik a konfliktus az Európai Néppárt és a szocialisták között.
Az Európai Bizottság elnöke és az észt miniszterelnök a Portfolionak írt cikkében azt állítja, a mostani válságban kiderült, micsoda belső erővel rendelkezik az Európai Unió. Egységben, gyorsan és határozottan cselekedtünk.
Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja, a Covid19-világjárvány és a kritikus infrastruktúrák elleni fizikai és kibertámadások nyilvánvalóvá tették, hogy a globális gazdaság sérülékeny. Polgáraink biztonsága és jóléte érdekében a nem fenntartható függőségeket kiegyensúlyozott partneri kapcsolatokkal kell felváltanunk – írja a Portfolioban megjelent cikkében Ursula von der Leyen és Kaja Kallas.
Az Európai Bizottság elnöke és Észtország miniszterelnöke szerint olyan partnerekkel kell együttműködnünk, akikben megbízhatunk, és akik nem fordítják fegyverként ellenünk a beléjük vetett bizalmat. Emellett demokratikus országokként egységesen és határozottan fel kell lépnünk az önkényuralom ellen, hogy kiálljunk értékeink mellett, és meghatározzuk a globális gazdaság jövőjét.
A két politikus azt állítja, erre vállal kötelezettséget a Global Gateway, az Európai Unió 300 milliárd euró értékű beruházási csomagja, melynek célja, hogy segítsen helyreállítani a nemzetközi és gazdasági szabályokon alapuló világrendet. A szerzők úgy vélik, a közel egy éve indult programban ölt formát az a szemlélet, amelyet Észtország már sokkal korábban zászlajára tűzött: a megbízható konnektivitás eszméje. Az, hogy Oroszország indokolatlanul háborút indított, és
csak még sürgetőbbé tette, hogy átvegyük ezt a megközelítést – fogalmaznak.
Az orosz fosszilis tüzelőanyagokat olyan ellenálló ellátási láncokkal váltjuk ki, amelyek lehetővé teszik a zöld gazdaságra való átállást, és amelyekkel elkerülhetők az újabb függőségi viszonyok – írja von der Leyen és Kallas. Nyílt, biztonságos és emberközpontú digitális társadalmat szeretnénk, amely tükrözi a demokratikus értékeinket és normáinkat. Folyamatos kapcsolatban állunk azokkal a partnerekkel, akik velünk együtt szeretnének építeni egy szabad, virágzó és fenntartható jövőt. Utunkon most választás előtt állunk: hajlandók vagyunk felárat fizetni a bizalomért, vagy sem?
Európa üzenete egyértelmű: a bizalomnak lehet, hogy ára van – de ezt az árat megéri megfizetni. A szabadság értéke ugyanis felbecsülhetetlen – állítják a politikusok.
A három balti állam és más közép- és kelet-európai országok már évek óta tisztában voltak Putyin szándékaival, és másokat is figyelmeztettek arra, hogy Oroszország nem megbízható partner az energia terén. Észtország – csakúgy, mint Lettország, Litvánia és Lengyelország – már sokkal az előtt elkezdett leválni az orosz energiáról, hogy
Az említett országok beruháztak a megújuló energiába, LNG-terminálokat és energiarendszer-összekötőket alakítottak ki. A REPowerEU-tervnek köszönhetően ma már egész Európa követi a példájukat, hogy soha többé ne függjünk az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól. A mostani válságban kiderült, micsoda belső erővel rendelkezik az Európai Unió. Egységben, gyorsan és határozottan cselekedtünk. Az Oroszországra kivetett szankcióink megbénítják az ország háborús gazdaságát, Ukrajna pedig eredményeket ér el a harctéren – fogalmaz a két politikus.
Nyitókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Sanna Marin finn és Kaja Kallas észt miniszterelnök (b-j) a balti-tengeri országok energiabiztonsági csúcstalálkozóján a dániai Marienborgban 2022. augusztus 30-án. A csúcstalálkozó célja a térség energiabiztonságának növelése, és a regionális együttműködés erősítése.MTI/EPA/Ritzau/Mads Claus Rasmussen