Szijjártó Péter kiosztotta a rettegő NATO-tagokat: Magyarország az egyetlen, amelyik elég bátor ehhez
Megrohanták a magyar külgazdasági és külügyminisztert Minszkben.
Heratban évtizedek óta nem élnek zsidók, a zsinagógát azonban felújítja a talibán.
Az 1900-as évek elején épület herati zsinagóga felújításra szorul, annyira rossz állapotban van, azonban sokáig kétséges volt, hiszen a tavaly szeptemberi tálib hatalomátvétel óta szigorú muszlim uralom van az országban. Bár Herat városában már évtizedek óta nem élnek zsidók, mégis megkapták a talibán jóváhagyását és megújulhat az épület.
A munkálatok novemberben kezdődnek és szűk másfél évig fog tartani a tervek szerint, így megelőzhető a Yu Aw zsinagóga összeomlása. A projektet a heráti önkormányzat és más helyi szervezetek tervezik, és közel 500 000 dollárral finanszírozza az Aliph Alapítvány, egy svájci csoport, amelynek célja a kulturális örökségi helyszínek védelme a konfliktus sújtotta területeken. A projekt részeként a Hammam-e Mosaie néven ismert közösségi mikvét is rendbe hozzák – írja a Neokohn.
A vallási objektumot utoljára 2007 és 2009 között újították fel egy másik svájci szervezet finanszírozásával, utána nők és gyerekeket oktattak benne, ám végül '14-ben bezárták.
– mondta Zalmay Safa, Herat műemlékvédelmi osztályának vezetője, aki szerint a hatalomátvételük ellenére a történelmi helyszíneik továbbra is védettek maradnak, és semmilyen módon nem kapcsolódnak vallási ügyekhez.
Heratból a 70-es években költözött el az utolsó zsidó család, sokan Izraelbe és az Egyesült Államokba költöztek. Zalmay Safa szerint be akarják bizonyítani, hogy a tálib vezetés valójában toleráns és elfogadó, a békére törekszenek és egyáltalán nem szélsőségesek.
Nyitókép: Wakil Kohsar/AFP