Ez a különös megoldás persze így is a kábítószer-turizmus melegágya. Ennek nyomán született az a holland gyakorlat, miszerint különösen a német határ menti városokban kell a vásárláshoz Hollandiára vonatkozó letelepedési engedélyt felmutatni. Ez egyébként általánosan tiltott, diszkriminatív gyakorlatnak számítana, nem csoda, hogy az üggyel az Európai Bíróság is foglalkozott.
Egy 2010-es ítéletben azonban a fórum kimondta, hogy
a szolgáltatásnyújtás szabadsága és az egyéb szabadságjogokra való hivatkozás nem írhatja felül a kábítószer elleni küzdelem melletti érdekeket.
Az EUB emellett rögzítette azt is, hogy „a kábítószerek ártalmas volta általánosan elismert, forgalmazásuk valamennyi tagállamban tilos, kivéve az orvosi és tudományos célú felhasználás céljából szigorúan ellenőrzött kereskedelmet”. Ez a precedens kifejezetten a holland modell kapcsán született, ami arra utal, hogy Hollandia máig nem tudta feloldani azt a problémát, amit a hátsó ajtó-effektus jelent.
A német kormánykoalíció darázsfészekbe nyúlt
A németek problémájának összetettségét tehát legalább két szempont támasztja alá.
Egyrészt, a már fentebb hivatkozott 2004-es uniós kerethatározat kiskapukat tartalmaz. Úgy fogalmaz, hogy amennyiben az elkövetők a kábítószer feldolgozását „kizárólag saját, személyes fogyasztásukra hajtják végre, a nemzeti jogban meghatározottak szerint”, mentesülhetnek a büntetés alól. A határozat továbbá előírást is tartalmaz a tagállamok számára, hogy gondoskodjanak a kábítószer-kereskedelem büntetőjogi kereteinek megteremtéséről, „amennyiben [pl. a kábítószer-kereskedelmet] jogellenesen követik el”.
A fentiekből az következik, hogy a 2004-es kerethatározat csak addig tiltja a kábítószer-kereskedelmet, ameddig azt „jogellenesen követik el”.
Vagyis, ha Németország legalizálja a kannabiszt, mentesül a 2004-es tanácsi határozat tilalma alól.
Pofonegyszerűnek tűnik, de nem az. Az említett második szempont ugyanis az, hogy Németország mindemellett a schengeni térség részese, amelyben a kábítószer-kereskedelem kifejezetten tilos.
Ha tehát Németország legalizálná a marihuanát, három potenciális forgatókönyv jöhet szóba.
Egyrészt, ha a német megoldás valami okból kifolyólag mégsem kerülne összetűzésbe az uniós joggal, más uniós tagállamok is a német kiskapus modellt választhatják a legalizációra, amelynek révén
lényegében kiüresedne az Európai Unió általános kábítószertilalma.