Továbbra sem jár be a munkahelyére Magyar Péter – ezúttal viszont azt sem tudta, hol ülésezik az EP a héten
A Tisza elnöke eddig sem sokat tartózkodott a havi nyolcmilliós fizetéssel és mentelmi joggal járó munkahelyén.
Beszédeiben nem egyértelmű Magyarországgal kapcsolatban. Interjú.
„A múlt szerdai parlamenti vitán nem volt jelen senki a magyar kormány részéről. Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyért felelős tagja szóvá is tette, hogy nem hívták meg a Tanácsot. Mit gondol erről?
Én sem értettem, de nekem erre nincs befolyásom, a parlament eljárásrendje határozza meg, hogy a Tanácsnak nem kötelessége jelen lenni egy adott jelentés vitájakor, maga dönthet arról, hogy részt vesz-e. Most a vita legelején, az én politikai nyilatkozatomkor még ott volt a Tanács soros elnöke nevében egy cseh miniszter, de rövid idő után távozott. Egyetértek Reyndersszel, hiszen innentől kezdve minden a Tanács kezében van, az ő térfelén pattog a labda. Ugyanakkor azt is gondolom, hogy az Európai Bizottságnak is van még tennivalója, bár kétségkívül tett lépéseket, de határozottnak kell lennie.
Engem meg is lepett Reynders hozzászólása, hiszen amit Magyarország szemére vetett, az egyértelműen aláhúzza az Ön jelentésének legfontosabb megállapításait.
Pontosan ez a gondunk a Bizottsággal. Bárki szólal meg – az értékekért és transzparenciáért felelős Věra Jourová, vagy Johannes Hahn, akinek a költségvetés a hatásköre –, soha nem kérdőjelezik meg helyzetelemzésünket, teljesen egyetértenek azzal, azonban elbújnak saját tárcájuk mögé, mindig azt mondják, mi csak a saját kis portfóliónkért felelünk, nem lépnek fel a teljes Bizottság nevében. Azt gondolom, ennek a rejtőzködésnek egyetlen probléma az oka, a Bizottság elnökének a személye. Vagyis a probléma maga Ursula von der Leyen. Beszédeiben nem egyértelmű Magyarországgal kapcsolatban, csupán általánosságban említi a jogállamiságot, olyasmiket mond, amiket feltehetőleg Magyarországnak címez, de soha nem ejti ki a száján az ország nevét. Néha az a benyomásunk, hogy maga blokkolja a testület döntéseit.
Hm. On the record mondja ezt? Idézhetem?
Természetesen. Tudom, hogy a probléma hátterében Németország áll – Magyarország a német autóipar szerelőcsarnoka. A Magyarországon aktív cégek nagyon cinikusak, azt mondják, nekik nincs semmi bajuk ezzel, számukra az a jó, ha olajozottan mennek a dolgok. Tudjuk, hogy a magyar–német diplomáciai kapcsolatok sem segítenek ezen, Ursula von der Leyen átvette Angela Merkel reálpolitikáját, és azt a Merkel-éra után is folytatja.”
Nyitókép: Ludovic Marin / AFP