Botrány a tajvani parlamentben: tömegverekedés tört ki a politikusok között (VIDEÓ)
A parlamenti ökölharc egyúttal a politikai hatalmi egyensúly problémáit is tükrözi az ázsiai országban. A csetepatéban több képviselő megsebesült.
A gyakorlat demonstrálja Tajvan eltökéltségét amellett, hogy szükség esetén megvédi demokratikus rendszerét a külső fenyegetéstől.
A Tajvan keleti hegyes partvidékén található Hualien légibázison a meghívott újságírók és riporterek megtekinthették, hogy a földi kiszolgáló személyzet milyen gyorsan felfegyverezi fel az F16-os harci gépeket. A bemutatón Harpoon típusú hajó elleni rakétákat is felszerelték a gépekre.
A tajvani védelmi minisztérium szóvivője, Sun Li-fang azt mondta, a gyakorlat demonstrálja Tajvan abbéli eltökéltségét, hogy szükség esetén megvédi demokratikus rendszerét a külső fenyegetéstől. A szóvivő elismerte, hogy miközben elítélték a kínai hadgyakorlatot, a kialakult helyzet alkalmat ad arra,
hogy Tajvan is tesztelje katonai hatékonyságát, valamint gyakorolj és élesítse saját harci képességét”.
A szóvivő ugyanakkor hangsúlyozta: „a megkezdett gyakorlat összecsapási szándék nélküli, mérsékelt válasz volt a kínai erődemonstrációra, hiszen tisztában vannak Kína katonai képességeivel”.
Kína, amely Tajvant saját részeként kezeli, a közelmúltban katonai hadgyakorlattal reagált az amerikai képviselőház elnöke, majd egy amerikai törvényhozói küldöttség tajvani látogatására, amelyet amerikai provokációnak minősített. A gyakorlat során ballisztikus rakétákat lőtt ki, valamint hadihajókat és harci repülőgépeket csoportosított a sziget körül. Aktivitásuk az elmúlt napokban jelentősen csökkent.
(MTI)
Nyitókép: Sam Yeh / AFP