Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
A demokraták dominálta kongresszusi vizsgálóbizottság szerint az amerikai elnök még saját stábja és családtagjai könyörgésére sem volt hajlandó leállítani a dühödt tömeget, amikor 2021. január 6-án a beszédét követően megtámadták az amerikai törvényhozás épületét.
Csütörtök este újabb meghallgatást tartott a Capitolium 2021. január 6-i ostroma ügyében felállított képviselőházi vizsgálóbizottság Washingtonban. Az ülés célja a nap eseményeinek pontos rekonstrukciója volt, különös tekintettel arra, hogy mit csinált Donald Trump akkor, amikor a dühödt tömeg megrohamozta a Capitoliumot.
A bizottság a tanúk – például az elnöki rezidencia alkalmazottjai – meghallgatása alapján arra jutott, hogy az épület elleni roham körülbelül három órája alatt az egykori elnök
A végrehajtó hatalom fejeként nem hívta fel és nem adott utasítást a rendfenntartó erőknek, nem hívta össze a nemzetbiztonsági tanácsot sem, helyette Mike Pence alelnök volt az, aki többször is erősítést kért a Pentagontól.
Trump – állapította meg a bizottság – legközelebbi tanácsadói, sőt, családtagjai kérésére sem volt hajlandó beavatkozni, hogy leállítsa a tömeget. Ehelyett még kora délután folyamán közzétett egy tweetet, amelyben Mike Pence alelnököt támadta, amiért hivatalos nyilatkozatban ismerte el Joe Biden választási győzelmét.
Az elnök végül negyed öt környékén – vagyis három órával a zavargások kirobbanását követően – engedett csak a tanácsadóinak és sajtófőnökeinek. Ekkor az elnöki Twitter-oldalon megjelent a videón rögzített beszéde, amelyben
A bizottság szerint Trump célja a demokratikusan megválasztott Joe Biden tekintélyének és a választás eredményének aláásása volt. „A hatalomban maradás iránti önző vágya” motiválta erre – állapította meg a vizsgálóbizottság, amely biztos abban, hogy a meghallgatások során összegyűlt bizonyítékok elegendőek lennének arra, hogy a volt elnököt bíróság elé állítsák a Capitolium ostroma miatt. Erre azonban elég kicsi az esély, mert a vizsgálóbizottságnak már ahhoz is ügyészi meghatalmazásra volna szükségük, hogy egyáltalán politikailag érzékeny témákban vizsgálódhasson – az viszont nem valószínű, hogy ezt megkapja.
Donald Trump január 6-i délutáni videós üzenetét nézi újra július 21-én a kongresszusi vizsgálóbizottság Washingtonban
Donald Trump szerint a bizottság, amelyet ő kedélyesen csak álbíróságnak (bár az angol „kangaroo court” kifejezés lényegesen mókásabb) nevezett, valójában csak azt a célt szolgálja, hogy elterelje az amerikai nyilvánosság figyelmét a demokrata kormányzás csődjéről.
hiszen a válogatott demokratákból álló csapatnak mindössze két republikánus tagja van – akik szintén Trump-ellenességükről ismertek.
A csütörtöki ülés még biztosan nem az utolsó a bizottság munkájában, hiszen a demokraták oldalán jól érzékelhető szándék van Trump felelősségre vonására – főként annak fényében, hogy a republikánus szavazók körében még mindig nagyon népszerű ex-elnök fontolgatja, hogy 2024-ben újra elindul az elnökségért.
--
Nyitókép: 2021. január 6-án szélsőjobboldali tüntetők behatolnak a washingtoni Capitolium épületébe – forrás: JOSEPH PREZIOSO / AFP
Fotó: AFP