A mögöttes számítás logikusnak tűnik: miközben az ukránok Oroszországgal, Lengyelország egyik főellenségével háborúznak, Varsó politikai és gazdasági befolyásért cserébe
igyekszik egyengetni Ukrajna EU-ba vezető útját, s tágabb értelemben véve az ország háború utáni életét is.
Jó példa erre Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök a norvég gáz árával kapcsolatban tett minapi kijelentése is. A kormányfő ugyanis arra szólította fel Norvégiát, hogy legyen szíves és ossza meg a megnövekedett gázárak miatt megszerzett saját extraprofitját az európai országokkal – elsősorban természetesen Ukrajnával.
„Meg kellene osztaniuk ezt a fölös profitot. Ez nem normális és nem igazságos. Közvetve Putyin háborúján nyerészkednek” – vetette a norvég gázvállalatok szemére Morawiecki.
Ez a kijelentés persze nem a derült égből jön: az orosz gázfüggést csökkentendő Lengyelország Dániával és Norvégiával közösen egy új gázvezeték, a Baltic Pipe építésére határozta el magát, a projekt pedig várhatóan még az idén le is zárul majd. Csak hát az árak… A háború és az energiaválság számottevően megdrágította a norvég gázt is, Lengyelország pedig természetesen nem a legjobb szájízzel fizetné ki ezt a magasabb árat.
Ki tudja, az Ukrajnára hivatkozás talán megenyhíti a norvég szíveket. A lengyeleknek ugyanis égető szükségük lenne a gázra, hiszen
a leginkább a fekete- és barnakőszénre alapozó lengyel energiaszektor az EU egyik legfenntarthatatlanabbja.
*
Számos érv szól amellett, hogy Lengyelország Ukrajnával kapcsolatos tevékenységének nem csak a bajban lévő szomszéd megsegítésének erkölcsi parancsa áll a hátterében.
Lengyelország és az ukrán területek közös történelmét hosszú ideig egy egyértelmű alá-fölérendeltségi viszony határozta meg, ami a lengyelek számára volt kedvező. Nem tagadható, hogy a lengyel politikum egy része kifejezett nosztalgiával tekint erre az időszakra.
Ezt az Intermarium-koncepció száz évvel ezelőtti megjelenése és annak modern inkarnációi is alátámasztják. A Három Tenger elindításával Lengyelország formálisan is bejelentkezett a közép- és kelet-európai régió vezetői szerepére, amire természetesen több állam is rezignáltan reagált. Ezzel párhuzamosan Varsó a lengyel–litván állam egykori területén ma működő országokban is igyekszik erősíteni a jelenlétét, amire a lengyel közmédia litván és fehérorosz portfóliói is jó példák. E tekintetben a háború is kiváló alkalom Lengyelország számára, hogy megpróbáljon befolyást szerezni Ukrajna felett.
Az emberarcú Lengyelország barátsággal fogadja az ukrajnai menekülteket, szívesen odaadja levetett fegyvereit az ukrán hadseregnek,