A koalíciós aritmetika alapján bár folytatható az eddigi Jamaica-koalíció, a CDU gyakorlatilag kiválaszthatja, hogy a többi négy párt közül melyikkel kormányozna: Az FDP-vel, a Zöldekkel, az SPD-vel vagy akár az SSW-vel. Bár minden jel arra utal, hogy a konzervatívok kedvence, a fekete-sárga (CDU-FDP), az ún. polgári koalíció lehetne a befutó, ez még egyáltalán nem biztos. A Helmut Kohl legendás kormányait e két párt alkotta, s mind a CDU-sok, mind az FDP-sek részesítik előnyben ezt a kooperációt. Fontos információ, hogy az utolsó ilyen képződmény pont Észak-Rajna-Vesztfáliában van, ezt a koalíciót még 2017-ben Armin Laschet hozta össze egy fős többséggel, jól működik, s most Henrik Wüst fiatal miniszerelnöknek kellene újráznia. Egy schleswig-holsteini „támogatás” neki meg Friedrich Merz pártelnöknek bizonyára nagyon jól jönne.
De ne felejtsük el, hogy Günther inkább a CDU balszárnyához tartozik, aki stratégiailag akart közelíteni a Zöldekhez.
A Zöldek most pedig ugyanúgy nagyot nyertek mint a CDU, s az FDP sokat veszített. Azaz azzal érvelhetne Günther, hogy a nyertesek alkossanak kormányt. A gyengélkedő SPD pedig könnyű társ lenne Günthernek, de az is igaz, hogy szövetségi szinten másik oldalon állnak (ez igaz persze a Zöldekre meg az FDP-re is). Az SSW-vel folytatott tárgyalás pedig Schleswig-Holstein különös szerepét hangsúlyozhatná, s akár odaédesgethetné az inkább balos SSW-t a CDU-hoz. Egy az SSW-vel megtoldott jelzőlámpa-koalíció bár matematikailag és politikai tartalmak alapján nem kizárt, de egy majdnem abszolút többséget szerző népszerű miniszterelnököt e módon kikuglizni azért nem lehet.
Mint más tartományi választási eredmények is mutatják, az ismert, népszerű, karizmatikus politikusok sokat nyomnak a latba, amikor arról dönt a lakosság, hogy kit is válasszon miniszterelnöknek. A pártkötődések gyengülnek, s a személyek egyre fontosabbak. Daniel Günther nemcsak egy fiatal, szimpatikus és dinamikus képet tudott magáról festeni, de sikeres kormányzást is vitt. Továbbá az egyik első hármas-koalícióban kormányzó Günther megmutatta, hogy más véleménnyel és politikai nézettel is jól kijön. Integratív és kompromisszumkereső karakterjegyeit mutatja, s ez Németországban, kiváltképp a hűvösebb Északon, bevált, a választók számára inkább pozitív.
Bizonyára a schleswig-holsteini eredmény hatalmas hátszelet ad most a CDU kampányának Észak-Rajna-Vesztfáliában (NRW). Így történt ez 2017-ben is, amikor az egy hét különbséggel megtartott voksolásokon nagy szerepet játszott a Jamaica-koalíció létrehozása Kielben. Düsseldorfban pedig megalakult a polgári kormány, s ez óriási sikert jelentett a német konzervatívoknak. Ha most a düsseldorfi törvényhozásban elbukna a csak október óta a miniszterelnöki székben lévő 46 éves Henrik Wüst (CDU), az nagy problémákat okozna a CDU háza táján. Ezért is minden erőket ott fogják mobilizálni a pártok.
Friedrich Merz CDU-s párt- és frakcióvezető helyzete megszilárdulni tűnik. Neki a május 15-ei megmérettetés NRW-ben egzisztenciálisan fontos. Merz múlt héten utazott Ukrajnába, hogy egyeztessen az ország felsővezetésével. Miután az ukrán vezetés korábban nemkívánatos személynek minősítette Frank-Walter Steinmeier (SPD) német államelnököt, Olaf Scholz (SPD) kancellár se volt hajlandó Kijevbe utazni. Friedrich Merz látogatását az ukránok viszont nagy szimpátiával kisérték, s ami még fontosabb: Németországban is pozitív visszhangja volt. Minden esetre pár nappal azután az ukránok mégis meghívták Steinmeiert és Scholzot, berlini híresztelések szerint Merz hatására. Ezzel nagyot tudott a német ellenzék vezére alakítani. Más kérdés persze, hogy a fegyverszállítás pártján álló CDU egyre inkább közeledik a Zöldek álláspontjához, ami már az olajembergót is kilátásba helyezi. E kérdéskörben nagy krízisben volt a szövetségi kormány, hisz az SPD ebben a kérdésben visszafogottabb. A CDU az ellenzéki szerepben hangosabban állt ki a fegyverszállítás mellett, s rávette az SPD-t, hogy szavazza meg a megfelelő javaslatot.
A német politika változatos marad.
A márciusi kicsi saarlandi választáson az SPD buktatta meg a CDU, abszolút többséget szerezve. Most pedig a CDU diadalmaskodott. Egy hét múlva viszont kiderül, hogy Friedrich Merz tovább tudja-e erősíteni pozícióját. A CDU megújulása egy nagyon nehézkes és lassú feladat, s messzemenő következtetéseket egy kicsi tartományi választásból nem szabad levonni. Egy esetleges SPD-s leszereplés a sokáig erősen balos NRW-ben gyengítheti az eddig felemás Olaf Scholz politikai súlyát. De az is elképzelhető, hogy egy újabb balos sikerre ébredhetünk. Egy hét múlva újra jelentkezünk az észak-rajna-vesztfáliai választás gyorselemzésével.
A nyitóképen: Daniel Günther (b) megkeresztel egy vonatot. Fotó: AXEL HEIMKEN / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP