Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Az embargóról a francia választások után tárgyalhatnak majd a tagországok.
Az Európai Unió tisztviselői az eddigi legmegosztóbb intézkedést dolgozzák ki Oroszország büntetésére az ukrajnai invázió miatt: az orosz olajtermékekre vonatkozó embargót – írta a New York Times. A közösség régóta ellenzi az orosz olaj betiltását, mivel az Németország számára hatalmas költségekkel járna, és megzavarhatná a régió politikáját, valamint növelné az energiaárakat. Az EU tisztviselői és diplomatái szerint azonban
Az Unió hasonló megközelítést alkalmazott a hónap elején, amikor betiltotta az orosz szenet, és négy hónapos átmeneti időszakot írt elő.
A cikk kitér arra, hogy az olajembargót csak a franciaországi választások utolsó fordulója, április 24-e után bocsátanák tárgyalásra az EU-tagállamok között, hogy a gázárakra gyakorolt hatás ne segítse a jobboldali populista jelöltet, Marine Le Pent, és ne rontsa Emmanuel Macron elnök újraválasztási esélyeit – közölték tisztviselők. Az időzítés legalább olyan fontos, mint a tilalom részletei, és jelzi, hogy mennyire borotvaélen kell táncolni ahhoz, hogy mind a 27 uniós országot rávegyék a korábban elképzelhetetlen lépés megtételére, miközben Oroszország újabb offenzívára készül Kelet-Ukrajnában.
A New York Times szerint egyes, névtelenséget kérő tisztviselők szerint a döntést akkor is meghozzák, ha nem derül fény újabb, az ukrajnai Bucsában történt atrocitásokhoz hasonló rémtettekre. Az Európai Unió, amely a február 24-én kezdődött invázió óta öt körben hozott egyre súlyosabb pénzügyi szankciókat Oroszország ellen,
Eddig az Oroszországból származó gázimport korlátozásáról nem esett szó, mert az továbbra is túlságosan fontos az európai gazdaságok, különösen Németország számára.
Magyarország kormánya hangsúlyozta, hogy nem fogják megszavazni az orosz kőolaj- és földgáz importjára vonatkozó esetleges korlátozásokat. „Az energiaellátás nem filozófiai, hanem fizikai kérdés. (...) garantálni kell a biztonságos ellátást” – emlékeztetnek Szijjártó Péter külügyminiszter legutóbbi nyilatkozatára.
A nyitóképen a Dunai Finomító. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt