avagy van-e egyetemesen elfogadott tudományos konszenzus a biotechnológiai kérdésekben.
A népszavazás indokolt
Ennyiben (is) indokolt a népszavazás. A népszavazás tehát egy konzervatív álláspontra irányul, hiszen ugyanezen strasbourgi emberi jogi bíróságnál 1986-ban még egyértelmű többségi bírói vélemény volt a Rees versus Egyesült Királyság ügyben az, hogy amennyiben elismernék a transzneműek jogait, akkor ez alapvetően változtatná meg a társadalmi és szociális nyilvántartási rendszereket, jelentős változásokat hozva a társadalom többsége számára is. Itt még azt is mondták, hogy a hagyományos családmodell az ellentétes neműekre épül, és annak szabályozása szuverén állami feladat.
Új startvonal: a feminizmus már kuka?
2020 elején az egyik legbefolyásosabb amerikai feminista társaság, a beszédes nevű "Női Felszabadítási Front" (Women's Liberation Front, angol mozaikszóval: WOLF) egy új kezdeményezést indított el. A szervezet a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak címzett, "Mentsük meg a női sportot" (Save Women’s Sports) néven nyílt levelet tett közé, eredménytelenül. Michael Phelps 23(!) olimpiai aranyéremmel rendelkező úszó 2022. januárjában a doppingoláshoz hasonlította Lia Thomas transznemű, most nőként úsző esetét. „Egyenlő feltételeket kell teremteni. Azt hiszem, hogy erre mindannyiunknak szükségünk van. A sport számomra erről szól, és nem tudom, hová fog ez vezetni.” – tette hozzá.
Itt most nem (csak) arról van szó, hogy egy korábban (bőrszín, faj, nem, fogyatékosság vagy szexuális orientáció alapján) elnyomott csoport jogait megadják, vagy sem. Ma már nem arról van szó, hogy például a fekete bőrűek szavazhatnak-e, vagy hogy az eugenika (vagyis emberek faji alapon történő szelekciója, vagy „feljavítása”) betiltandó-e. Arról sincs szó ma már, hogy a nőknek engedélyt kell-e kérniük a férjüktől, hogy dolgozhassanak, a fogyatékossággal élő személyek kérhetnek-e alternatív vizsgáztatási lehetőségeket az egyetemeken. Így az sem tétje a jelenleg is zajló eseményeknek, hogy létesíthetnek-e az azonos neműek akár szexuális, akár legális kapcsolatot egymással és a köztük lévő együttélést az állam jogilag is elismerheti-e.
Ezekre ma már mind igen a válasz, holott
még az 1960-1970-es években ezeken területen még nem ez volt az egyöntetű válasz - még Európában sem.
Hová vezet a progresszió?
A transzneműség azt jelenti, hogy immáron kizárólag egyéni döntés kérdése a biotechnológia korlátlan alkalmazása is – és egy alapvető tulajdonság (nemi jelleg) művi úton történő megváltoztatása csak az első lépés. A teljes körű elismertetést követően garantálhatóan a következő, immáron legális lépés: a saját genom módosítása a transzneműség érdekében, visszamenőleg – hiszen joga lesz hozzá. Ez lényegében az eugenika „privatizálását” jelentheti hosszabb távon, ami oda vezet, hogy az emberek nem lesznek egyenlők.