Vitát váltott ki az első doktorátust szerző nőnek állítandó szobor Olaszországban

2022. január 04. 12:42

A Padovai Egyetem történészprofesszora szerint „drága és bizarr” az ötlet, amely „divatos ugyan, de kulturálisan nem következetes”.

2022. január 04. 12:42
null

Elena Lucrezia Cornaro Piscopia 1678-ban szerzett filozófiai doktorátust a Padovai Egyetemen. Neki azonban nem állítottak szobrot a padovai Prato della Valle téren – Olaszország legnagyobb terén –, ahol olyan jeles történelmi személyiségek kaptak emlékművet, akik vagy a városból származtak, vagy kapcsolatban álltak vele.

Bár a Padovai Egyetemen felállítottak egy szobrot Piscopia tiszteletére, két városi tanácsos felvetette, hogy a Prato della Valle egyik üres talapzatán is legyen szobra. Javaslatuk azt követően született, hogy egy országos felmérésből kiderült:

az ország közterületein felállított, olasz személyiségeket ábrázoló szobrok közül mindössze 148-at szenteltek nőknek.

A javaslat azonban vitát váltott ki, az ellenzők szerint Piscopia szobra „nem illeszkedne a tér történelméhez”. Carlo Fumian, a Padovai Egyetem történészprofesszora szerint „drága és bizarr” az ötlet, amely „divatos ugyan, de kulturálisan nem következetes. A műemlékek mozgatása, mintha legók lennének, veszélyes és értelmetlen játék” – nyilatkozta az Il Mattino di Padova című helyi lapnak. Hozzátette: egy új szobor felállítása helyett az egyetemen található szoborra kellene felhívni az emberek figyelmét.

A Guardian cikke egy helyi újságíró véleményét is idézte, aki úgy fogalmazott: „megdöbbentő, hogy már a javaslat is ekkora vitát váltott ki”. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta: meglepő, hogy Piscopia szobra nincs ott a téren, miközben több, kevésbé fontos férfié ott állhat.

Ugyanakkor azt is hangsúlyozta: meglepő, hogy Piscopia szobra nincs ott a téren, miközben több, kevésbé fontos férfié ott állhat.

(MTI) 

Nyitókép: Facebook

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
annamanna
2022. január 04. 16:04
Furcsa ez a felháborodás, nem értem, mi volna ebben kivetnivaló.
bölcsbagoly
2022. január 04. 16:04
bocsi, helyesen: "benne magára az agy felépítésére és működésére nézve is".
bölcsbagoly
2022. január 04. 16:02
A tudós az, aki eredeti és maradandó jellentőségű szellemi értéket hozott létre! Ettől az ami. Hogy valaki művel egy tudományágat, attól még nem tudós, bármilyen magasra is kúszik az uborkafán! S ez nem attól függ hogy férfi vagy nő, hanem hogy képes rá és meg is teszi. A millió éves munka/feladatmegosztás egyrészt társadalmilag eldöntötte, hogy mi a férfi és mi a nő dolga, másrészt ez szelekciós nyomásként is hatott az örökölt képességekre, hajlamokra, s bennbe magára az felépítésére és működésére is. Ami a két nemnél egyforma értékű, de nem egyforma megjelenésű. A tudományok, művészetek, szakmák művelése bizonyos szellemi és fizikai tulajdonságokat követel meg, amelyekkel nem mindenki rendelkezik, nemtől függetlenül, de nemenként is. Nyilván, hogy azok teljesítenek jobban, akikben ezek a tulajdonságok jelen vannak. Ezt miért olyan nehéz felfogni? A kevés kivétel, csak erősiti a szabályt!
nikonos
2022. január 04. 13:54
Valamint követeljük a Colosseum mint a rabszolgatartás gyalázatos emlékművének azonnali lerombolását. Egyáltalán: mindent, ami római
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!