Lélegzetvisszafojtva várják Von der Leyenék, mi lesz Trump első lépése az EU-ban
A Politico szerint Brüsszel már nagyon készül az új Trump elnökségre.
Megmosolyogtató ítélet született Olaszországban egy közel két évtizede zajló perben.
Az olasz legfelsőbb bíróság az emberi jogok megsértésének meglepő módjáról hozott ítéletet egy 19 éve folyó per lezárásaként. Egy Liguria régióban élő házaspár beperelte a szomszédját,
Első fokon a házaspárral szemben döntöttek, azonban a fellebbezés után az ügy a genovai fellebbviteli bírósághoz került. Vizsgálatot rendeltek el, hogy kiderüljön, mi okozza az elviselhetetlen zajt. Ekkor jöttek rá, hogy a toalett víztartályát a szomszéd belesüllyesztette a falba, nem messze a házaspárt ágyának fejtámlájától.
A bíróság nem mindennapinak nevezhető ítélet hozott. Kimondták, hogy a mosdó gyakori használata ellehetetlenítette a pihenést és rontotta a házaspárt életminőségt, ezzel pedig
A bíróság kötelezte a szomszédot a víztartály áthelyezésére, valamint jelentős bírságot is kiszabatott a felperesnek okozott kellemetlenségek megtérítésre.
A házaspár szomszédja ezt követően egészen az olasz legfelesőbb bíróságig vitte az ügyet, de végül helyben hagyták a fellebbviteli bíróság döntését. Kimondták, hogy a szóban forgó eset nemcsak az Emberi Jogok Európai Egyezményét sérti, hanem az olasz alkotmánnyal is szembe megy, ami rögzíti az egészséges élethez való jogot.
A közel két évtizede folyó ügy viszont nemcsak az emberi jogi sérelmek új értelmezésé miatt érdekes. Rávilág arra is, hogy
Polgári jogi kérdésekben átlagosan több mint 500 napig tart az elsőfokú ítélet meghozatala, másodfokon ez már 800 napra emelkedik, mag a legfelsőbb bíróságra kerülő ügyeknél 1300 nap az átlag. Ezekkel az adatokkal Olaszország az Európai Bizottság jelentése alapján is sereghajtó Európában, így nem meglepő, hogy a szomszédok között zajló perben 19 évet vártak az ítéletre.
Az olasz kormányfő ígéretet tett az átfogó igazságügyi reform végrehajtására. Mario Draghi szerint az európai helyreállítási források igénybevételével megfordítható a negatív tendencia, és a reformok hatására Olaszországban felgyorsulhat az ítélkezés.
Borítókép: Pixabay