Írta: Vargha Márk (Migrációkutató Intézet)
Haiti, a történelem viharában folyamatosan, máig tépázott volt francia gyarmat jövőjét illetően remény sem mutatkozik pozitív fordulatra, így nem csoda, hogy polgárainak egy része az amerikai álmot akarja élni. A haiti bevándorlókkal azonban Joe Biden kormánya kettős játékot játszik. Miközben ugyanis Washingtonban a Demokrata Párt szenvedélyesen migrációpárti balszárnyának gesztust téve ideiglenes védelmi státuszt biztosít számukra, a befogadást illetően kritikusabb centrumszavazók megnyugtatása céljából a Mexikóval közös határról tömegesen szállítja haza őket.
A szomszéd füve tényleg zöldebb
A Karib-tenger északi felében fekvő három Nagy-Antilla: Kuba, Jamaica és Hispaniola közül utóbbin két ország is osztozik. A 190 kilométeres határ nyugati oldalán Haiti, míg a keletin a Dominikai Köztársaság fekszik. Az ENSZ minden évben közzétett humán fejlettségi index rangsorában 189 országból
a Dominikai Köztársaságot a 88., míg Haitit a 170. helyen találjuk.
(A mutató – mely a GDP-nél többet mond egy ország helyéről a világban – meghatározott képlet alapján a várható élettartamból, az oktatásból való hozzáférés mértékéből és az életszínvonalból számítódik.) A meghökkentő különbség oka földrajzi és történelmi tényezőkben egyaránt keresendő.
Hispaniola szigetére keletről, az Atlanti-óceán felől érkeznek az esőfelhők. A hegyek azonban megállítják őket, így a csapadék nagy része Dominikára hullik. A 3 ezer méter feletti csúcsok szintén a keleti részen magasodnak, róluk a folyók pedig szintén kelet felé folynak.
Az európai hódítás időszakában a dominikai vékony talajréteg miatt épp Haitin alakult ki intenzív mezőgazdaság, ám ez sokkal inkább hátránnyá, mintsem előnnyé vált. A föld megműveléséhez ugyanis – miután az őslakos szigetlakók az öreg kontinensről behurcolt betegségek következtében kihaltak – óriási munkaerőre volt szükség, melyet a francia gyarmattartók afrikai rabszolgák tömeges letelepítésével biztosítottak. A mezőgazdaság gyors erdőpusztulást és talajeróziót hozott magával, ráadásul a Hispaniolára érkező bevándorlók szívesebben keveredtek a spanyolajkú dominikai fehér telepesekkel, mint a haiti kreol nyelvű feketékkel. Ebből következik, hogy Keletre nem csak kétkezi munkások, hanem üzletemberek és értelmiségiek is érkeztek, lerakva a későbbi fejlődés intellektuális alapjait. Tehertételként jelentkezett továbbá az is, hogy a később felszabadított haiti rabszolgák kis parcellákat kaptak művelni, az elitnek viszont – mivel Franciaországot tekintette hazájának – nem volt földtulajdona,
s így érdeke sem fűződött modern, piacra termelő agrikultúra kialakulásához.