Menczer Tamás: Amit Magyar Péter akar, az emberek halálát okozza szerte Európában (VIDEÓ)
A Tisza Párt elnöke veszélybe sodorná Magyarországot és a magyarokat is – jelentette ki a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója.
Thierry Breton belső piacért felelős biztos szerint konkrét jogi eszköztár kidolgozását tervezik, hogy csökkentsék Európa Kínától való függőségét.
Európai Bizottság a jövő év elején azt tervezi, hogy új törvényjavaslattal áll elő annak érdekében, hogy az EU tovább tudja javítani gazdasági ellenállóképességét, felkészülve ezzel egy esetleges újabb válságra – adta hírül a POLITICO.
A koronavírus-járvány során fény derült az európai ellátási lánc sebezhetőségére. A 27 országból álló blokk a vakcinaversenyben lemaradt, és olyan vitatott intézkedések bevezetésére volt szükség, mint a vakcinák exportjának tilalma.
hiszen az orvosi maszkoktól kezdve a mikrochipeking jelentkeztek zavarok az ellátási láncban.
Brüsszel különösen amiatt aggódik, hogy az európai iparban felhasznált ritkaföldfémek 98 százaléka Kínából származik. A kínai piacon jelentkező magnéziumhiány komoly fejtörést okoz az autó-, repülőgépipar, valamint az elektronikai cikkek gyártóinak is.
Thierry Breton munkatársainak küldött újévi üzenetében aláhúzta, hogy Brüsszel a „tavasz folyamán” fogja bemutatni az új törvénytervezetet.
Mindez valószínűleg kiterjedt exportellenőrzést jelenthet, valamint várhatóan új hatáskörökkel az EU számára megnyílik a lehetőség, hogy a Bizottság a vállalatok termelési adataihoz hozzáférhessen és naprakész információkat is be tudjanak kéretni a készletekről és az ellátási láncokról.
Tartalmazna továbbá közép- és hosszú távú intézkedéseket is, melyek a strukturális stratégiai függőségek kezelését, az ellátási források diverzifikálását és az EU ipari kapacitásának növelését célozzák. Vagyis várhatóan
Ugyanakkor az európai ellátási zavarok hátterében belső piaci problémák is álltak, ezek részben a határkorlátozások és az orvosi felszerelések blokkon belüli exportjának tilalma miatt jelentkeztek. Franciaország az uniós piacra szánt, francia területen áthaladó maszkszállítmányokat lefoglalta, Németország pedig egyoldalú exporttilalmat vezetett be. Franciaország az exportkorlátozását még azután is fenntartotta, hogy az EU az egész blokkra exportkorlátozást vezetett be.
Ursula von der Leyen először egy év eleji beszédében utalt az új törvényre. Az Európai Bizottság elnöke szerint „egy egységes piaci vészhelyzeti eszközön dolgoznak” annak érdekében, hogy az árucikkek és szolgáltatások szabad mozgása átláthatóbb és koordinált legyen, a Bizottság pedig gyorsabb döntéseket tudjon hozni krízishelyzetek idején.
Fotó: Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / Anadolu Agency via AFP