Magyarország szomszédjában teljes a káosz: kínos szituációba keveredett a légierő
Nem tudnak megoldást találni a problémára.
A katonaság tüzet nyitott a tüntetés szervezőire, minimum öten meghaltak a hírek szerint.
Katonai teherautó hajtott Mianmar legnagyobb városában, Rangunban a junta ellen békésen tüntetők közé legalább három embert megölve – közölték vasárnap szemtanúk és a megmozdulás szervezői. Rangun-szerte vasárnap – egy nappal a tucatnyi bűncselekménnyel vádolt Aung Szan Szú Kjí volt vezető elleni ítélet várható kihirdetése előtt – legalább három tüntetés is volt a katonai hatalom ellen.
A közösségi médiában megjelent felvételeken egy gyorsan hajtó kis katonai teherautót lehet látni, ahogy a menetelők tömege felé közelít hátulról. A videón a történtek helyszínéről menekülők kiabálását is lehet hallani.
Öt katona szállt ki a járműből és eredt az aktivisták nyomába, tüzet nyitva rájuk – tette hozzá a szemtanú, aki három élettelen embert látott a földön. Az állami televízió közlése szerint tizenegy tüntetőt előállítottak, köztük három sérült is volt.
Az esetről több videó is készült, a felvételek felkavaróak lehetnek.
A mianmari árnyékkormány legalább öt halálos áldozatról számolt be. Hangsúlyozta, hogy a junta szándékosan követ el véletlenszerű támadásokat találomra megölve, illetve megcsonkítva embereket.
„A junta célja egyértelmű: a lehető legnagyobb félelmet és pánikot akarja kelteni,
és a legsúlyosabb fájdalmat, traumát és szenvedést akarja okozni, tekintet nélkül az áldozatokra. Azt üzeni, hogy bárkit, bármikor meg lehet ölni, őrizetbe venni, megverni vagy megsebesíteni pusztán azért, mert rosszkor volt a rossz helyen” – mondta az ellenzéki tömörülés szóvivője. Az AP megjegyezte, hogy az újabb haláleseteket nem tudta független forrásból ellenőrizni.
Mianmarban a hadsereg február elsején, a parlament megalakulása előtt pár órával vette át a hatalmat, letartóztatta az ország de facto vezetőjét, a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít és az általa vezetett kormányzó Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) párt számos politikusát. A hadsereg azzal indokolta a puccsot, hogy a kormány nem vette figyelembe a novemberi választással kapcsolatos panaszaikat. A választást toronymagasan az NLD nyerte. A puccs elleni tiltakozásoknak a Politikai Foglyokat Támogató Szövetség (AAPP) jogvédő szervezet szerint már csaknem 1300 halálos áldozatuk van, és több mint tízezren kerültek börtönbe.
(MTI/AP)