Az Egyesült Államok a „legjobb hely a pénzmosáshoz” a pénzügyminiszter szerint

2021. december 09. 22:50

Ha gyakran a kis országokat tartják is adóparadicsomoknak, illetve pénzmosásra alkalmas helyeknek, az amerikai rendszerben vannak törvénytelenül szerzett hatalmas pénzek – fogalmazott csütörtökön Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter.

2021. december 09. 22:50
null

„Okunk van feltételezni, hogy jelenleg a csalással szerzett pénzek elrejtéséhez és tisztára mosásához valójában az Egyesült Államok a legjobb hely” – szögezte le Yellen a demokráciáról rendezett virtuális találkozón mondott beszédében. Sokáig Svájc és a Kajmán-szigetek voltak az adóhatóságok célkeresztjében. Az amerikai pénzügyminiszter szerint azonban a korrupcióból vagy illegális tevékenységekből szerzett pénzeket nem csak a „rugalmas és titkos pénzügyi szabályozókkal rendelkező országokba” küldik. Sokkal inkább alkalmasak arra, hogy az amerikai piacokon „vonuljanak át, illetve ott érjenek földet” – tette hozzá.    

A miniszter utalt a Biden-kormányzat által a héten felvázolt korrupcióellenes programra.    

„Rá kell irányítani a fényszórókat az egyesült államokbeli árnyékzónákra” – mondta a miniszter. Indoklásul hozzátette, hogy több amerikai tagállamban engedélyezik fiktív cégek bejegyzését anélkül, hogy tudnák, valójában ki a tulajdonosuk.    

Az amerikai kongresszus januárban fogadott el törvényt, amely kötelezi az amerikai cégeket, hogy bejelentsék a szövetségi kormányzatnak a tényleges haszonélvezőket.

Az Egyesült Államokban a vonatkozó törvények e tekintetben igen rugalmasak, például olyan államokban, mint Delaware, Joe Biden elnök szűkebb pátriája. Az új jogszabály alapján adatbázist hoznak létre, amelyben szerepelnek valamennyi cég és vagyonkezelő tényleges tulajdonosai, azaz mindenki, akinek 25 százalékos vagyonrésze van az adott cégben, illetve részt vesz a vállalati döntéshozatalban.    

Hasonló szabályozást vezetnek be az ingatlanpiacon is, mert bárki elrejtheti a korrupcióval szerzett pénzét egy miami vagy Central Park-i felhőkarcolóban – hangsúlyozta a miniszter, „81. emeleti automata mosodákat” emlegetve.   

– így Janet Yellen, aki bírálta a „gyenge amerikai adórendszert, amely lehetővé teszi, hogy a legjobban fizetettek és a legnagyobb cégek adócsalás esetén büntetlenek maradjanak”.

(MTI)

Fotó: Brendan Smialowski / AFP

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2021. december 12. 16:10
Bármi konstruktív javaslat? Csak szidja az országát, de jobbat nem tud. Pedig ő nem egy kritikus, hanem a pénzügyminiszter.
fatman
2021. december 10. 12:00
Akkor a kurva most dicsekszik vagy önkritikát gyakorol?
zara
2021. december 10. 11:23
hazudni jól tudsz... az egész arról szól h a "szabadság földjén' az állam minden tranzakcióról tudni szeretne(idáig csak bizonyo összeg felett kellett jelenteni), és arra kötelezi az összes pénzitézetet h átadja az adatokat...természetesen a te érdekedben... a sok trillió dollárt amit hamissitottak akarom mondani nyomtattak az elmult 18hónapban...na azzal kéne foglalkozni...
Gullwing
2021. december 10. 11:00
Ez az amerikai demokrácia: pénzmosoda IS.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!