Ez nem tartott sokáig: visszatérhet Amerikába a TikTok
Donald Trump ígéretet tett arra, hogy hivatalba lépése után végrehajtási rendelettel visszaállítja az alkalmazás működését az amerikai felhasználók számára.
A vádlottak padján 25 férfi ül, akit a csaknem 270 halálos áldozatot követelő terrorcselekmény kiterveléséért vonnak felelősségre.
A vádlottak között van Mohammad Naufer, az összehangolt támadássorozat feltételezett kitervelője. Az ügy másik kulcsszereplője Y. M. Ibrahím, két öngyilkos merénylő apja. A csoport tagjait egyebek között gyilkosság kitervelésével, bűnrészességgel, valamint illegális fegyver- és lőszerbirtoklással vádolják; összesen 23 ezer vádpontot nyújtottak be ellenük.
A vádlottak jogi képviselői szerint a rengeteg vádpont miatt akár egy évtizedbe is telhet az ügy lezárása. Az egyik ügyvéd, Núrdín M. Sahíd, aki hat férfit is képvisel az ügyben, jelezte: jelenleg képtelenség hozzárendelni a vádakat az egyes gyanúsítottakhoz. A jogász az ügy elhúzódásától tart, illetve attól, hogy az erőfeszítések hiábavalók lesznek.
Húsvétvasárnap, 2019. április 21-én Colombóban és a fővárostól nem messze található Negombóban, illetve a sziget másik végében található Batticsaloában három templom és négy luxusszálloda ellen követtek el összehangolt öngyilkos merényleteket, amelyekben 267-en haltak meg és mintegy ötszázan megsebesültek. Az áldozatok zöme keresztény hívő és turista volt. A halottak között volt legalább 45 külföldi és 40 gyermek.
Az ország katolikus közössége élénk figyelemmel követi a pert – mondta Neville Abeyratne jogász, aki a Srí Lanka-i katolikus egyház fejét, Malcolm Ranjith bíborost képviseli. Abeyratne rámutatott: az a céljuk, hogy a tárgyalás végeztével civil akciót indítsanak az áldozatok hozzátartozóinak kárpótlásáért.
Hétfőn két Srí Lanka-i tisztségviselőt állítottak bíróság elé azért, mert elmulasztották megakadályozni a támadást. A helyi biztonsági szolgálatok figyelmeztetést kaptak az indiai titkosszolgálattól a készülő merényletekről, de nem intézkedtek. Ezt annak a számlájára írják, hogy a politikai csatározások miatt nem volt együttműködés Maithripala Sziriszena volt elnök és Ranil Vikramaszinge akkori miniszterelnök között.
(MTI)
Nyitóképen: A terrortámadásban megrongálódott egyik templom. Fotó: Jewel Samad / AFP