Kimondta a vezető politikus: Új stratégia kell annak érdekében, hogy az USA-EU-Kína háromszögben ne az EU legyen a vesztes
A politikus szerint az EU és Magyarország érdekeivel is ellentétes lenne egy gazdasági hidegháború.
Kína október 1-én, egy nemzeti ünnep alkalmával küldte át a gépeket Tajvanba.
A tajvani honvédelmi minisztérium tájékoztatása szerint először 25 kínai harci repülőgép repült be a tajvani légtérbe pénteken: tizennyolc J-16-os, négy Szu-30-as, egy Yun-8-as és két H-6-os bombázó. Az este folyamán további 13 érkezett: tíz J-16-os, két H-6-os és egy KJ-500-as gép.
A rekordszámú, összesen 38 harci repülőt Kína egy nemzeti ünnep apropóján küldte át a szomszédjához október 1-jén. Pénteken ünnepelték a Kínai Népköztársaság 1949-es megalakulásának évfordulóját. Ez volt a legnagyobb légtérsértés azóta, hogy a tajvani védelmi minisztérium honlapján elkezdte nyilvánosságra hozni a hasonló incidenseket 2020 szeptemberében.
A tárca szerint a tajvani légierő figyelmeztetéseket küldött rádión keresztül, és üzembe helyezték a légvédelmi rakétarendszereket a kínai kötelék megfigyelésére. Szu Ceng-csang tajvani kormányfő szombaton aláhúzta:
Szeptember 23-án 24 kínai harci repülőgép hatolt be Tajvan légterébe, nem sokkal azután, hogy Tajvan kérelmet nyújtott be, hogy csatlakozhasson az Átfogó és Előremutató Csendes-óceáni Partnerség (CPTPP) elnevezésű szabadkereskedelmi megállapodáshoz. Június közepén 28, április közepén pedig 25 kínai harci repülőgép sértette meg Tajvan légterét.
Az 1949-től saját politikai vezetéssel bíró Tajvant Peking Kína szakadár tartományának tekinti. Viszonyuk többéves közeledés után 2016-ban ismét fagyossá vált, miután a függetlenségpárti Caj Jing-ven lett a tajvani elnök, aki a status quo fenntartása és a sziget önvédelmi képességeinek erősítése mellett kötelezte el magát. Peking politikai eszközeinek kijátszása mellett nyomásgyakorlásként gyakran tart a sziget körül hadgyakorlatokat, illetve nem zárta ki szükség esetén az erővel való egyesítés lehetőségét sem.
(MTI)
Nyitókép: Bangalor, 2021. február 3.
Az indiai légierő egyik Szu–30-as, kéthajtóműves nehéz vadászbombázója repül két SEPECAT Jaguar földfelszíni csapásmérő repülőgép (középen) és két Hawk típusú gyakorlógép (hátul) előtt a 13. Aero India elnevezésű légi és űrtechnológiai szakkiállításon a dél-indiai Bangalorban 2021. február 3-án. A kétévenként megrendezett légiipari szakkiállítás febuár 5-ig tart.
MTI/AP/Aijaz Rahi