Biden és Macron első alkalommal találkozott a szeptemberben kialakult diplomáciai feszültség óta. Ezt az okozta, hogy Ausztrália az akkor létrehozott brit-amerikai-ausztrál védelmi és biztonsági partnerség (AUKUS) nyomán felmondott egy szerződést francia tengeralattjárók vásárlásáról, helyette pedig nukleáris meghajtású, de hagyományos fegyverzettel ellátott tengeralattjárók beszerzéséről állapodott meg az Egyesült Államokkal.
Próbálják feloldani a tengeralattjáró-válság okozta feszültségeket
Az EFE spanyol hírügynökség szerint a két elnök a megbeszélésük előtti sajtótájékoztatón mosolyogva jelent meg, szívélyes hangulatban volt.
Meg akarjuk erősíteni az EU és a NATO közötti stratégiai szövetséget”
– mondta Macron, aki egyúttal kifejezte abbéli szándékát is, hogy együttműködjenek az indiai- és csendes-óceáni térség biztonságának szavatolásában, abban a térségben, ahonnan Franciaország érzése szerint „kiszorították a tengeralattjáró-válságot követően”. Hangsúlyozta: Párizs és Washington a bizalom helyreállításán dolgozik, ez pedig magában foglalja a megerősített együttműködést.
Franciaország a legrégibb és legértékesebb szövetségese Amerikának
Biden az Egyesült Államok „legrégebbi és leghűségesebb, rendkívül értékes szövetségesének” nevezte Franciaországot, egyúttal elismerte, hogy az Egyesült Államok „ügyetlen módon” intézte a nukleáris meghajtású tengeralattjárók beszerzéséről szóló megállapodást.
Azt hittem, hogy Franciaországot sokkal korábban tájékoztatták arról, hogy a megállapodás nem valósul meg”
– mondta Biden. Macron a kérdésre, hogy a kapcsolatok helyreálltak-e, úgy felelt: „Együtt tisztáztuk azt, amit tisztáznunk kellett”. A francia és az amerikai elnök közötti találkozó több mint egyórás késéssel vehette kezdetét, mivel Bident a nap folyamán fogadta Ferenc pápa, és találkozójuk a tervezettnél jóval tovább tartott. Rómában szombaton kezdődik meg a 19 legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaságot, valamint az Európai Uniót tömörítő csoport kétnapos csúcstalálkozója.
(MTI)
Fotó: Ludovic MARIN / AFP