A hírportál szerint Bettel a francia Nancy Egyetem politikatudomány és közjog szakos hallgatójaként 1999-ben olyan szakdolgozatot nyújtott be amellyel kapcsolatban felmerül a páratlanul nagy mértékű plagizálás gyanúja. A vádak szerint Bettel idegennyelvű forrásokat használt megjelölés nélkül, 54 oldalon keresztül az európai parlamenti választási rendszer reformjáról szóló 55 oldalas dolgozatában; továbbá
több mint 20 oldalt közvetlenül az Európai Parlament honlapjáról másolt ki, illetve egy görög uniós parlamenti képviselő kutatásából is 9 oldalt vett át.
54 oldalnyi plágium az 55 oldal terjedelemből
Bettel először úgy reagált a vádakra, hogy nem kívánja kommentálni a két évtizedes múltra visszatekintő állításokat, azonban később elismerte:
a szakdolgozatot talán más módszerekkel kellett volna megírnia”.
Azt is kijelentette: elfogadja a Nancy Egyetem következtetéseit, ha az intézet úgy találja, hogy felül kell vizsgálni tudományos munkáját.
Legjobb tudása szerint írta a szakdolgozatot
„Emlékeim szerint, akkori legjobb tudásom és meggyőződésem szerint írtam a szakdolgozatot. Teljes mértékben megbízom az egyetemben, hogy értékelje, a szóban forgó munka megfelel-e az akkori tudományos kritériumoknak" – mondta.
A Luxembourg Times hírportál tudósítása szerint Anna-Lena Högenauer, a Luxemburgi Egyetem politológia professzora azt nyilatkozta: Bettel dolgozata nagyon problematikus, mert hosszabb részeket szinte szóról szóra átvett más szövegekből.
Nem lehet véletlenül több oldalt csak úgy másolni”
– tette hozzá. Bettel egyetemi témavezetője, Etienne Criqui nem cáfolta a volt diákjával szembeni vádakat. „Lehetséges, hogy a kormányfő internetes oldalakról vett át passzusokat. De a kontextus más volt” – mondta az újságíróknak arra hivatkozva, hogy két évtizeddel ezelőtt még nem léteztek a plágiumok felderítésére alkalmas informatikai szoftverek. Azt is hozzátette, hogy „ma már egy nagy 1-est adna a kormányfő munkájára.”
(MTI)
Fotó: Alexey Vitvitsky / Sputnik / Sputnik via AFP