A burmai junta vezetője nem vehet részt az ASEAN csúcstalálkozóján

2021. október 16. 20:56

A Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) kizárta a mianmari katonai rezsim vezetőjét a szervezet október végi csúcstalálkozójáról.

2021. október 16. 20:56
null

Az ASEAN-tagállamok külügyminiszterei úgy döntöttek péntek este tartott, soron kívüli internetes tanácskozásukon, hogy a volt Burma csak „nem politikai képviselővel” vehet részt az október 26-28. közötti éves értekezleten, amelyet a koronavírus-járvány miatt videokonferencia formájában tartanak meg.    

A mianmari katonai vezetés nem hagyta szó nélkül a külügyminiszterek döntését, és tiltakozott, hogy Ming Aung Hlaing nem vehet részt a csúcson.

„Mianmar borzasztóan csalódott, és határozottan ellenzi a külügyminiszterek tanácskozásának döntését, mert a Mianmar képviseletével kapcsolatos vita és döntés nem volt egyhangú, és ellentétes az ASEAN céljaival” – húzta alá a junta külügyminisztériuma.    

Mianmarban a hadsereg februárban ragadta magához – ismételten – a hatalmat

Áprilisban az ASEAN égisze alatt született egy megállapodás, amelyben a délkelet-ázsiai ország jelenlegi katonai vezetése vállalta, hogy visszaszorítja az erőszakot, beengedi az emberbaráti segélyeket, és tárgyalásokat kezd az ellenzékkel. Az ASEAN megállapította, hogy nem történt elégséges előrelépés egyik területen sem, és a külügyminiszterek által elfogadott nyilatkozat szerint „aggodalomra ad okot, hogy Mianmar valóban eltökélt-e abban, hogy teljesíti az áprilisban aláírt öt pontban vállalt kötelezettségeit, különös tekintettel arra, hogy létrejöhet-e építő párbeszéd minden érintett fél bevonásával”.    

A volt Burmában a katonai hatalomátvétel óta több mint ezer civilt öltek meg,

és több ezer embert vettek őrizetbe a biztonsági szervek az ENSZ adatai szerint. A katonai puccs és a hadsereg durva fellépése széles körű nemzetközi tiltakozást váltott ki, és az ASEAN-ra is komoly nyomás nehezedett, hogy ne csak nyilatkozatokkal, hanem tényleges intézkedésekkel is jelezze, hogy elítéli a mianmari vezetést.

(MTI)

Fotó: STR / AFP

Összesen 2 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dicsértessék
2021. október 17. 07:31
Olyan szuperdemokratikus országok hozták ezt a döntést, mint Vietnám, Laosz, Szingapúr és Brunei. Ja és a puccsra puccsra vánszorgó Thaiföld. Megértem, hogy ezek kiakadtak.
vastaps
2021. október 16. 21:54
...nacik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!