Még egy remek hely a harmadik világháború kirobbantására – igencsak forrósodik a helyzet az Északi-sarkon
Nukleáris elrettentés, flották és bombázók – ez az a hely, ahol a Nyugat igazán tarthat Oroszországtól, mutatjuk, miért!
A robbanásban életét vesztő tíz személy közül – az amerikai fél állításával ellentétben – egynek sem volt kötődése az Iszlám Államhoz.
Mint arról mi is beszámoltunk, augusztus végén robbanás történt az afgán főváros, Kabul repülőterénél. Egy öngyilkos merénylő robbantotta fel magát annál a reptéri bejáratnál, amelyet nem sokkal azelőtt még brit katonák védelmeztek. Tizenhárom ember életét vesztette a robbanásban. Joe Biden válaszul közölte: befejezik az evakuációt, viszont az Iszlám Államot megfenyegette. „Levadászunk titeket és meg fogtok fizetni!” – mondta az amerikai elnök.
Az Egyesült Államok végül valóban végrehajtott egy válaszcsapást, szemtanúk azonban több civil ember haláláról, illetve megsebesüléséről számoltak be az érintett lakónegyedből.
A New York Times vizsgálata szerint az amerikai parancsnokság közleményével ellentétben a dróncsapás nem egy iszlamista terroristát, hanem egy segélyszervezetnél dolgozó helybélit, Zemari Ahmadit ért, aki a robbanásban kilenc rokonával együtt – akik közül heten gyerekek voltak – életét vesztette.
A vizsgálat szerint Ahmadi egy kaliforniai székhelyű segélyszervezetnek dolgozott, amit az amerikai hírszerzés pedig pokolgépnek hitt az autójában, az voltaképpen vízzel teli gallonok voltak, melyeket a családjához vitt volna haza. A vizsgálatban megszólaló szemtanúk cáfolták azt az amerikai állítást is, miszerint lett volna egy második robbanás is a rakéta becsapódását követően. Az amerikai sajtóközlemény szerint ez bizonyította azt, hogy Ahmadi kocsijában robbanóanyag volt, a szemtanúk szerint azonban csak a rakéta robbant.
Nyitóképen: Ahmadi szétlőtt járműve. Fotó: Haroon Sabawoon / Anadolu Agency / AFP