Restaurálják a Stonehenge-et

2021. szeptember 14. 10:42

A cél az, hogy a legendás ősi építmény az elkövetkező generációk számára is lenyűgöző élményt nyújtson.

2021. szeptember 14. 10:42
null

Megkezdődtek hétfőn az angliai Stonehenge restaurálási munkálatai, amelyek célja, hogy az ősi építmény az elkövetkező generációk számára is lenyűgöző élményt nyújtson. Az erózió, az éghajlati vészhelyzet okozta szélsőséges időjárás és az 1950-es években végzett nem megfelelő javítások rányomták bélyegüket a 4500 éve álló kultikus helyre. Különösen a kör ikonikus formáját alakító nehéz, vízszintesen elhelyezett kövek szorulnak restaurálásra. Az utóbbi hatvan évben első alkalommal fogtak ilyen nagyszabású felújítási projektbe a Stonehenge-nél.

A mély repedések és lyukak kijavításához állványzatokat állítottak fel. Gondot fordítanak arra a 122-es számú kőre is, amely 1900-ban esett le, és tört össze. A munka részeként eltávolítják az 1958-ban a megerősítésére használt kemény betont, és a sokkal barátságosabb, légáteresztő mészhabarccsal helyettesítik majd.

Úgy tűnik, mintha a kövek örökké állnának, de mint szinte minden, ezek is sérülékenyek.

Ez a létfontosságú munka megvédi a Stonehenge-nek azokat a vonásait, amelyek annyira jellegzetessé teszik” – idézte a The Guardian Heather Sebire-t, az English Heritage műemlékvédelmi szervezet stonehenge-i vezető kurátorát.

Három éve egy kutatás pontosan meghatározta az építményt alkotó sarsen kövek eredetét: a wiltshire-i West Woodsból származnak. A szakértők már akkor jelezték, hogy az 50-es években alkalmazott betonhabarcs repedezett, darabok hullottak ki belőle. Az összes kő lézerszkennelése más problémákra is rávilágított. „A szarufakövek tele vannak természetes lyukakkal, némelyik nagyon mély” – magyarázta Sebire, hozzátéve, hogy a klímaváltozás okozta szélsőséges időjárás, a nagy forróság és a szakadó eső is megviseli a köveket.

A konzerválási munkálatokat az English Heritage által megbízott Strachey Conservation szakemberei végzik, és legfeljebb két hétig tartanak. A látogatók láthatják majd a munkát. Sebire hangsúlyozta, hogy nagyon óvatosan dolgoznak majd, igyekeznek a legjobb munkát végezni, a legmodernebb technológiával, hogy a Stonehenge még sok száz évig fennmaradjon.

(MTI)

Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
alkaloidablog
2021. szeptember 15. 00:06
Az egészet feltételezések alapján építeték fel. A hatalmas megalitok régen nem álltak, és főleg nem egymáson! Eleve rekonstrució, 1954-ből, de nem is az eredeti helyen, ahol a köveket kiásták. Valószínüleg az ötven éves betonalapokat kell rendbetenni.
alkaloidablog
2021. szeptember 14. 23:55
Így épült: https://ujvilagtudat.blogspot.com/2015/06/megdobbento-1954-es-fotok-bizonyitjak.html
Haragosi
2021. szeptember 14. 18:57
Ha Stonehenge akkor Ylvis kihagyhatatlan: https://youtu.be/mbyzgeee2mg
pandalala
2021. szeptember 14. 16:41
Én Borisz helyében gründolnék egy rakás állami pézetet, és átépíttetném két-szintesre. Vagy, iker-felhőkarcolóra!! .... :-DD
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!