Bár elemzők eredetileg úgy látták, hogy Justin Trudeau kanadai liberális miniszterelnök akár el is veszítheti a hatalmat, vagy súlyosan meggyengülhet, végül valamivel megerősödve került ki az előrehozott parlamenti választásokból, melyeket a koronavírus-járvány közepette írt ki.
Az ellenzék végig
azzal vádolta Trudeau-t, hogy feleslegesen rángatta korai választásba az országot.
Az előzetes felmérések fej-fej melletti eredményt jósoltak a rivális konzervatívok és a kormányfő liberálisai számára. A rossz eredmény akár megingathatta volna Trudeau pártelnöki székét is, ám úgy néz ki, a kockáztatás legalább tűrhető eredményt hozott – foglalja össze a helyzetet a Fox News.
Az igazsághoz hozzá tartozik, hogy Trudeau stabil kisebbségi kormányt vezetett, és nem fenyegette a bukás veszélye, így a kockáztatás merész volt. A kormányfő valószínűleg úgy logikázott, hogy jó eredményt fog szülni a koronavírus-járvány szerinte sikeres kezelése. Kanada jelenleg jól teljesít átoltottság terén, és a kormány hatalmas összegekkel támogatja a gazdaság élénkítését.
Eközben a kanadai konzervatívok hozzáállása inkább a hazai Mi Hazánk stratégiáját tükrözi:
főleg arra fókuszáltak, hogy az oltás ne legyen kötelező.
Kanadában jelenleg fontos vitatéma, hogy Trudeau a vasúti és légi közlekedéshez kötelezővé tenné az oltást.
A konzervatívokat vezető Erin O’Toole nem követelte meg pártjának jelöltjeitől, hogy beoltsák magukat, és nem volt hajlandó megmondani, hányan nem oltakoztak. Trudeau azzal támadta őt, hogy jobban érdekli az oltásellenesek jogainak védelme, mint a saját pártja, mely Trudeau szerint is a normalitáshoz akarna visszatérni. A lokális politika is nagy figyelmet kapott, mivel Trudeau a kampányban bedobta, hogy Albertában, ahol konzervatív vezetés van, rövidesen kifogynak a szabad kórházi ágyakból.
A konzervatívok ezúttal alulmaradó vezető, O’Toole a középre kezdte tolni a pártot, engedve olyan témákból, mint a klímaváltozás-ellenesség és a fegyverjogok, így próbálva növelni az USA-nál baloldalibb országban táborát. „Én nem olyan vagyok, mint a konzervatívok apukád idejében” – nyilatkozata egy helyütt, a fiatalokat megszólítandó. Más kérdésekben viszont az amerikai jobboldal húrjait pengeti, ő például áthelyezte volna a kanadai követséget Izraelben Jeruzsálembe.