Egész Európát anarchiába süllyesztheti Ilaria Salis: a magyarverő nő új antifasizmust sürget
„Ez egy társadalmi és politikai kihívás. Egy európai, internacionalista kihívás” – mondta az EP-képviselő.
Forintszázmilliárdokban mérhető tételek, lövöldözések, gránátos támadások és kínzások: az Europol és a helyi hatóságok szerint Belgium és Hollandia a droghoz kapcsolódó bűnözés európai központjaivá váltak, ahová harmadik világbeli módszereket hoz be a maffia.
Belgium és Hollandia lettek a kontinens kokainkereskedelmének fő központjai, leszorítva a „dobogóról” Spanyolországot – jelentette be a hónap elején az Europol. A főleg Kolumbiából származó kokaint Rotterdamon, Hamburgon és Antwerpenen keresztül viszik Hollandiába, ahonnan aztán Európa-szerte terjesztik.
Az Europol nemrég jelentést is adott ki a témában, mely szerint „a kokain Európába kerülésének fő pontja az Északi-Tenger partjára került, lecserélve az Ibériai-félszigetet”.
Az európai drog központjai
Eközben egymást érik az újabb, rekordnagyságú lefoglalt szállítmányok. A belga rendőrség még áprilisban jelentette be, hogy rekordnagyságú kokainszállítmányok sorát foglalta le Antwerpenben:
Szeptember elején a belga rendőrség 11,5 tonna kokaint kapcsolt le. (A kokain utcai értéke egy tavalyi cikk szerint 50 euró volt grammonként).
A városban csak 2020-ban 65,6 tonna kokaint foglaltak le a rendőrök, de ehhez hozzá kell még tenni azt a 70 tonnát, amelyet útban Dél-Amerikából foglaltak le a hatóságok. Az ENSZ adatai szerint viszont a lefoglalt áru csak a 10%-a annak, ami a kontinensre érkezik. „A (lefoglalt) mennyiség soknak tűnik, de csak egy apró töredéke annak, ami átjut” – nyilatkozta tavaly Frederic Van Leeuw belga főügyész.
Ha a több ország által foganatosított akciókat nézzük, akkor a legnagyobb eddig lefoglalt szállítmányt egy belga-német közös akció keretében találták, ez 23 tonnára rúgott, és két részletben találták meg Hamburgban és Antwerpenben. „Ez a legnagyobb kokain-szállítmány, amit valaha lefüleltünk Európában, de az egyik legnagyobb a világon is” – nyilatkozta akkor a német rendőrség.
Egyre romló adatok
2013 óta az Antwerpenen keresztül érkező drog mennyisége tizennégyszeresére nőtt.
A szállítmányok növekedésének több oka is van. Az Euroactiv szerint
friss becslések szerint tavaly 4,4 millió kokain-fogyasztó volt a kontinensen. A cikk szerint az európai drogbandák elsősorban etnikai színezetű csoportok által uraltak, itt a marokkóiakat, az albánokat és az olaszokat említi.
Természetesen a bevándorlás szerepe sem elhanyagolható. Mint korábbi cikkünkben bemutattuk, aránytalanul sok külföldön született rab került a holland börtönbe drogokhoz köthető bűncselekmények miatt, tehát a felülreprezentáltság bizonyított. A holland rendőrség 2018-as trendelemzése szerint az albán bűnözőcsoportok vezető szerepet játszanak a Dél-Amerikából történő kokainimportban.
Ráadásul a kartellek 2016 óta Columbiában könnyebben férnek hozzá a koka-mezőkhöz belpolitikai okokból: a kommunista FARC csoport korábban jobban tudta ellenőrizni ezeket a területeket, de a FARC vezetősége azóta meggyengült, és a szakadár csoportok új szövetségeket kötöttek, például a drogbárókkal.
Fokozódó erőszak
A folyamatok az erőszak növekedését is elhozták Európa utcáira. „Bombarobbanások, lövöldözések és még gyermekrablások is: az antwerpeni drogkereskedelem egyre több erőszakos bűncselekményt gerjeszt Észak-Belgiumban, amin próbálnak úrrá lenni a hatóságok” – szól a France24 tavalyi cikke. Guido Vermeiren limburgi ügyész is megszólalt a cikkben, aki
A hatóságok korrumplása sem ritka, 2019-ben Limburgban csendőröket és rendőröket tartóztattak le a drogkereskedőkkel való kapcsolataik miatt. A főügyész nyilván tudta, miről beszél.
Bart de Wever, Antwerpen flamand nacionalista polgármestere 24 órás védelem alatt áll a számos fenyegetés miatt.
Emlékezetes, hogy tavaly nyáron Antwerpentől harminc kilométerre egy minden bizonnyal drogbűnözőkhöz köthető kínzószobát talált a belga rendőrség: a konténerben felállított orvosi szék mellett ollók, fűrészek, szikék, fogók és szalagok voltak.
A kép nem más Hollandiában sem, egy 2018-as cikk tisztázta, hogy sokkal több lőfegyveres erőszak köthető a kokainhoz, mint más drogokhoz, ráadásul a maffiózók automata fegyverekkel is rendelkeznek, melyeket háborús zónákból, például Szíriából, Líbiából szereznek be.
Ezen felül
ahogyan korábbi gyilkosságok is, például Derk Wiersum ügyvéd 2019-es megölése.
„Nem csak a kokaint hozzák be” – nyilatkozta a már idézett Van Leeuw. „A bűnszervezetek beveszik magukat az országba, és behozzák erőszakos és kegyetlen módszereiket. Már láttuk, hova vezetett ez a dél-amerikai országokban.”