Elefánttánc
Ha pedig a NER ura érdekeinek megfelelően végül mégis meglépi az előre hozott választást, az már a választóinak nem egy csibészesen vakmerő, kockáztatni merő vezér csele lesz.
Az afgán elnök hosszas Facebook-üzenetben azt írta, hogy bár a hatalmat megszerezték a tálibok a fegyverek jogán, az emberek szívét még nem nyerték el.
„A kabuli orosz nagykövetség hétfőn közölte, hogy Asraf Asraf Ghani négy autóval és készpénzzel teli helikopterrel menekült el az országból, és némi pénzt hátra kellett hagynia, mivel nem fért bele az összes a menekülő konvoj járműveibe. A volt afgán elnök tartózkodási helye azonban továbbra sem ismert, az orosz források ragaszkodnak ahhoz, hogy Kabulból közvetlenül az Ománi Szultánságba repült a Perzsa -öbölre.
A korai jelentések azt sugallták, hogy előbb Dzsanbébe, Tádzsikisztánba ment, de ezt a helyi hatóságok tagadták – egy tádzsik forrás szerint: „Gép Mohammad Ashraf Ghanival a fedélzetén nem lépett be Tádzsikisztán légterébe, és nem szállt le a területén”.
Egy meg nem nevezett afgán diplomata azt mondta: „Nincs pontos információ a menekült elnök hollétéről. Egyes források szerint Kabulból közvetlenül az ománi szultánságba repült, Kazahsztán azonban tagadta, hogy a területén átrepült volna”.
A volt afgán elnök Facebook-bejegyzésében azt mondta, hogy azért hagyta el az országot, hogy elkerülje a tálibokkal való összecsapásokat, amelyek több millió kabuli lakos életét veszélyeztetnék. Ghani kritikusai és politikai vetélytársai azonban gyávának bélyegezték meg őt, amiért káoszban hagyta az országot, Abdullah Abdullah, a nemzeti megbékélés főtanácsának elnöke pedig szerint ezt a bűnt „Allah számon fogja tartani”.
„Allah nevében, aki a legkönyörületesebb és a legkegyelmesebb
Kedves honfitársak!
Ma nehéz döntést hoztam; vagy szembeszállni a fegyveres tálibokkal, akik be akartak törni az elnöki palotába, vagy elhagyni a szülőföldemet, amelyért az életemet áldoztam az elmúlt húsz évben. Ha maradtam volna, sok honfitársam halt volna mártírhalált, Kabul városát megsemmisítették volna, és hatalmas csapás érte volna ezt a hatmilliós várost. A tálibok azt tervezték, hogy eltávolítanak engem, és megtámadják egész Kabult és Kabul lakosait. A vérontás elkerülése végett tehát úgy döntöttem, hogy a legjobb, ha elmegyek.
A tálibok a kard és fegyver ítéletét nyerték el, ezért most honfitársaink méltóságáért, vagyonáért és önbecsülésének védelméért váltak felelőssé. De a szívek legitimitását még nem nyerték el. A történelemben soha nem nyerte el a nyers erő által senki sem a valódi legitimitást, és nem is fogja. Új történelmi prábatétel előtt állnak, így vagy megvédik Afganisztán nevét és becsületét, vagy más helyeknek és hálózatoknak szereznek előnyt. Sok ember és sok törzs fél, és nem bízik a jövőben; a táliboknak biztosítania kell az afgán nemzet, a különböző törzsek, nővérekeink és lányaink biztonságát, hogy elnyerjék a legitimitást és az emberek szívét. Csinálni kelll egy világos tervet, és azt megosztani az emberekkel. A gondolkodás és tervezés terén mindig a népemet fogom szolgálni. Még sok beszélgetés következik.
Éljen Afganisztán.”
A nyugati média és politikusok nagy része Szuez óta a legnagyobb külpolitikai katasztrófának nevezte a válságot, Armin Laschet –Angela Merkel német kancellár lehetséges utóda – „a szövetség alapítása óta történt egnagyobb NATO-kudarcnak” nevezte a tálib hatalomátvételt.
Fotó: AFP