Igazi dalos pacsirta lett Magyar Péter a kamerák kereszttüzében (VIDEÓ)
Aztán hátat fordított és elsétált.
Afganisztánban napokon belül elfogynak az egészségügyi készletek – közölte pénteken Genfben az Egészségügyi Világszervezet (WHO), és reményét fejezte ki, hogy sikerül légihidat létrehozni a pakisztáni hatóságok segítségével az észak-afganisztáni Mazari-Sarifban.
A sérülések ellátásához és az elsősegélynyújtáshoz szükséges felszerelések, valamint a gyermekek krónikus alultápláltsága esetén alkalmazott gyógyszerek az elsődlegesen fontos cikkek között szerepelnek Afganisztánban, ahol tizennyolc millió ember függ a segélyektől – közölte a WHO regionális veszélyhelyzeti igazgatója.
Annyi bizonyos, hogy a humanitárius szükségletek hatalmasak, és egyre nőnek”
– mondta Rick Brennan egy ENSZ által szervezett sajtótájékoztatón. Az Iszlám Állam terrorszervezet által csütörtökön a kabuli repülőtérnél elkövetett merényletben helyszíni beszámolók szerint 92 ember halt meg, közöttük 13 amerikai katona. A robbantás sebesültjei közül több mint kétszázat több kórházba szállítottak, egyebek között az Emergency olasz civil szervezet által működtetett intézménybe, ahol kifogyóban vannak a sebesülések ellátásához szükséges eszközök – mondta Brennan, aki Kairóból beszélt videokapcsolat segítségével.
Biztonsági okokból és több más műveleti megfontolásból a kabuli repülőtér legalábbis a jövő héten nem jöhet számításba”
– mondta. „Afganisztánban most az az egyik problémánk, hogy nem működik polgári légiközlekedési hatóság, de Pakisztánnal együttműködünk a mazari-sarifi repülőtér igénybevételében, (...) így minden szükséges intézkedést meg tudunk szervezni a repülőgépek és a teherszállító gépek leszállásához” – tette hozzá a regionális igazgató.
– közölte Inas Hamam WHO-szóvivő. A biztonsági intézkedések azonban még kidolgozásra várnak. A kabuli repülőteret őrző amerikai erők augusztus 31-én kivonulnak, biztonsági vákuumot hagyva maguk után. Törökország még nem hozott végleges döntést a táliboknak azzal a kérésével kapcsolatban, hogy a külföldi erők kivonása után segítséget nyújtson a kabuli repülőtér működtetéséhez. Recep Tayyip Erdogan török elnök pénteken közölte, hogy még folynak a tárgyalások.
Az afganisztáni repülőutak biztosítási költségei soha nem látott magasságba emelkedtek a robbanást követő tizenkét órában – mondta Brennan. Az igazgató szerint a WHO által figyelemmel kísért afganisztáni egészségügyi létesítmények mintegy 97 százaléka működik – mondta az igazgató. Az elmúlt években kiképzett egészségügyi dolgozók – bábák, ápolók és orvosok –, főként nők, elmenekültek, tovább növelve az országól az „agyelszívást” – tette hozzá Brennan.
(MTI)
Fotó: MTI/AP/Amerikai védelmi minisztérium