Nem szöszözött az ukrán férfi: inkább feleségül vette a fogyatékkal élő anyósát, csak hogy ne kelljen bevonulnia
Esze ágába se volt elmenni a húsdarálóba.
A német bíróság tárgyalási dátumot tűzött ki egy 100 éves férfi ellen, akit 3518 rendbeli gyilkosságban való bűnrészességgel vádolnak, mivel SS-őrként szolgált egy Berlin külterületén lévő koncentrációs táborában.
A Neuruppin Állami Bíróság szóvivője hétfőn közölte, hogy a tárgyalás október elején kezdődik, a százéves vádlott nevét azonban német adatvédelmi törvényeknek megfelelően nem hozhatják nyilvánosságra – számolt be az AP hírügynökség.
A gyanúsított állítólag 1942 és 1945 között a Sachsenhauseni táborban dolgozott a náci párt félkatonai szárnyának, az SS-nek besorozott katonájaként. A hatóságok azt mondják, hogy magas kora ellenére a gyanúsítottat alkalmasnak tartják arra, hogy bíróság elé álljon, bár előfordulhat, hogy korlátozni kell a bíróság napi ülésszakait.
Orvosi szakvélemény erősíti meg, hogy korlátozottan alkalmas arra, hogy bíróság elé álljon”
– mondta Iris le Claire, a bíróság szóvivője.
A neuruppinni hatóság 2019- ben nyújtotta be az ügyet a ludwigsburgi különleges szövetségi ügyészséghez, amelynek feladata a náci háborús bűnök kivizsgálása. A neuruppini állami bíróság Oranienburg városától északnyugatra fekszik, ott ahol Sachsenhausen is található.
– jelentette a helyi média. Sachsenhausent 1936 -ban alapították Berlintől északra, az első táborként hatalomátvétele után. Adolf Hitler később teljes mértékben átengedte az SS -nek a náci koncentrációs táborok rendszerének üzelemtetését. Sachsenhausent minta létesítménynek és kiképzőtábornak szánták azokhoz a tábokhoz, amelyet a nácik később Németországban, Ausztriában és a megszállt területeken építettek.
Több tízezer fogvatartott éhenhalt, vagy betegségben, a kényszermunka súlya alatt illetve egyéb okok miatt hunyt el. Sokan orvosi kísérletek áldozatává lettek, illetve szisztematikus SS-akciók, mint az agyonlövés, tömeges akasztás és elgázosítás miatt veszették életüket.
Az elhunytak pontos számát illetően eltérőek a források. A felső becslések szerint körülbelül 100 000 áldozata volt a létesítménynek, más kutatók szerint azonban ennek fele, a 40 000 és 50 000 közötti adat lehet a pontosabb.
Kezdeti éveiben a legtöbb fogoly politikai elítélt illetve köztörvényes bűnöző volt, de hamar megjelentek a rabok között a Jehova Tanúi illetve homoszexuálisok is. A zsidó foglyok első nagyobb csoportját 1938-ban hozták ide a Kristályéjszakát követően.
A többi táborhoz hasonlóan Sachsenhausenben különösen kemény bánásmódban részesültek a zsidó foglyok és legtöbbjük, aki 1942-re még életben maradt, ekkor az auschwitzi haláltáborba került. Sachsenhausent 1945 áprilisában szabadították fel a szovjet csapatok, akik azonnal saját brutális haláltáborukká változtatták azt.
aki állítólag a háború alatt a stutthofi koncentrációs tábor SS -parancsnokának titkáraként dolgozott. Őt az év elején több mint 10 000 rendbeli, gyilkosságban elkövetett bűnsegédlettel vádolták meg.
Az ő és a 100 éves gyanúsított elleni vádak egyaránt egy közelmúltbeli német precedensen alapulnak, amely megállapította, hogy bárki, aki egy náci táborban segédkezett, büntetőeljárás alá vonható az ott elkövetett gyilkosságok miatt.
Fotó: BARTOSZ SIEDLIK / AFP