„Európai megoldásra van szükség” – hangsúlyozta Asselborn újságíróknak nyilatkozva. Majd hozzátette, az afganisztáni menekültek befogadása európai döntés kell, hogy legyen. „Sajnálatos lenne, ha az EU-tagállamok megtagadnák a menekültek befogadását és az EU 450 millió lakosával nem tudná megoldani különösen nők és gyerekek elhelyezését” – mondta a luxemburgi tárcavezető.
Asselborn különösen azt kifogásolta, hogy a befogadás tekintetében egyfajta „kivárunk és meglátjuk” tendencia érvényesül.
Ez egy kissé elkeserít engem” – tette hozzá.
Az Európai Unió arra számít, hogy jelentősen meg fog növekedni az Afganisztánból érkező illegális bevándorlók száma.
A luxemburgi külügyminiszter népes bevándorláspárti táborhoz csatlakozott
Számos európai vezető elismerte annak szükségét, hogy befogadják azokat, akik az életüket féltve menekülnek a szélsőségesek uralmától tartva. Az Európai Unió ugyanakkor egységesen nem tett erre vonatkozó ígéretet. Sőt egyes vezető politikusok, köztük Sebastian Kurz osztrák kancellár elutasította afgánok tömeges befogadását, míg Nagy-Britannia hozzávetőleg 20 ezer ember befogadására tett ígéretet a dél-ázsiai országból az elkövetkező években.
Előzmények
Asselborn arról is beszámolt, hogy 15, luxemburgi kötődésű embert menekítettek ki Afganisztánból a belga hadsereg közbenjárásával. Francois Bausch luxemburgi védelmi miniszter pedig élesen bírálta Donald Trump volt amerikai elnököt azért, amiért „hatalmas naivitással tárgyalt a tálibokkal” az amerikai csapatkivonásról, aminek következtében előállt a mostani helyzet.
A tálib lázadók – akiket húsz évvel ezelőtt fosztott meg hatalmuktól az amerikaiak vezette nemzetközi katonai koalíció – augusztus 15-én, néhány óra leforgása alatt harc nélkül elfoglalták Kabult, majd bejelentették, hogy véget ért a húsz éve tartó afganisztáni háború. Asraf Gáni afgán elnök ezt megelőzően elmenekült az országból.
(MTI)
Nyitókép: Kabul, 2021. augusztus 25. Afgánok próbálnak bejutni a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtérre 2021. augusztus 25-én. Zabíhulláh Mudzsáhid tálib szóvivő az előző nap bejelentette, hogy a radikális iszlamista tálibok megtiltották az afgán állampolgároknak a belépést a főváros, Kabul repülőterére. A szóvivő szerint csakis a külföldi állampolgárok mehetnek a repülőtérre.
MTI/EPA/Ahter Gulfam