Joe Bidennek még az utolsó napjai is arról lesznek emlékezetesek, hogy a valaha volt egyik legnagyobb tűzvésszel kínlódik
Ez nem egy szép örökség, így nem csoda, hogy az amerikaiak többsége is nagyon várja már január 20-át!
Kamala Harris amerikai alelnök hibát hibára halmoz a hivatalos útjai során, miközben sorra mondanak fel kabinetje tagjai a Politico riportja szerint. Szemle.
Goromba, megalázó munkakörnyezetnek írják le Kamala Harris amerikai elnök hivatalát jelenlegi és egykori munkatársai a Politico amerikai kiadásában június végén megjelent riportban.
A cikk abból az apropóból született, hogy az alelnök hosszú hezitálást követően végső soron elutazott az amerikai-mexikói határon található El Paso városába, ahol egyre erősödik a dél felől érkező migrációs nyomás. A látogatás azonban nem sikerült valami fényesen, ráadásul Harris kabinetje sem volt a helyzet magaslatán a vizit során, ami – mutat rá a Politico – csak egy az alelnöki csapat válságának számos jele közül.
Mint egy darab szart
A dolog úgy fest, hogy Kamala Harris kabinetfőnöke, a sokat látott, demokrata elköteleződésű Tina Flournoy olyan környezetet teremtett az alelnöki kabinetirodában, hogy lassan már
mert tartanak Flournoy durva elutasításától. Ráadásul – panaszolják sokan a lapnak – a kabinetfőnök nem is nagyon hajlandó felelősséget vállalni a hibáiért, inkább a csapatot hibáztatja, ha valami rosszul sül el.
Harris hivatalában „úgy kezelik az embert, mint egy darab szart” – panaszolja a Politicónak egy neve elhallgatását kérő forrás. A nyilatkozó munkatárs rendkívül egészségtelennek írja le az alelnöki kabinetben uralkodó hangulatot, ahol gyorsan elszakad a cérna a főnököknél.
Feketék és nők
Az alelnök közeli munkatársai és szövetségesei teljesen máshogy látják a dolgot. A lapnak nyilatkozó tanácsadó szerint tény, hogy sokszor nem habostorta az élet Harris hivatalában, de azért azt sem érdemes elfelejteni, hogy Tina Flournoy nélkül a fekete nőknek biztosan kevesebb lehetőségük lenne ilyen magasra jutniuk a politikában.
A Flournoy oldalán állók azt is hangsúlyozzák a lapnak, hogy a nőknek, és különösen
Mert, mint mondják, a férfiaknál rendben van, sőt, külön erénynek is számíthat, ha keményen kell dolgozni egy munkahelyen, míg a nők esetében azt sugallja, hogy valami nincs rendben a főnökökkel.
Menekülnek a munkatársak
Fekete nők nehézségei ide vagy oda, az világosan látszik, hogy jó néhány munkatárs már nagyon szeretne lelépni Kamala Harris alelnöki kabinetjéből – írja a Politico. A már távozott kollégák közül sokan egyáltalán nem pályakezdők, sokan Barack Obama korábbi elnök munkáját is segítették – és egyáltalán nincs ínyükre az, ami Harris hivatalában zajlik.
Akik ismerik Harrist, azt mondják, ebben semmi újdonság nincs. Az emberek jönnek-mennek a jelenlegi alelnök körül, nem mindenki bírja a gyűrődést. A kabinetfőnök, Tina Flournoy ismerői hasonlóan vélekednek: „Tina erős, intelligens, elhivatott, és erős, intelligens, elhivatott embereket akar látni maga körül” – nyilatkozza a Politicónak Leah Daughtry, aki szintén régi motorosnak számít a demokrata párti háttéremberek között.
Közel sem lelkesedik mindenki Flournoy munkája iránt: a kabinetfőnök korábban Bill Clintonnak is dolgozott, az egykori elnök ismerősei pedig egyre-másra azon kapták magukat, hogy Tina Flournoy ellehetetlenítette találkozóikat a volt elnökkel. Azok,
– és egyre dühösebbek. „Ezek az emberek dollárok százezreit, ha nem millióit költötték a főnökére, és most csak így lekoptatja őket?” – panaszkodik az egyik adományozó a lapnak.
Harris eltűnőben
A támogatók azt is kifogásolják, hogy Kamala Harris nemigen folyik bele a napi politikai ügyekbe. Az persze igaz, hogy elsőéves alelnökként nem kell minden kérdésben, mindenáron kivillantania a foga fehérjét Harrisnek, de – legalábbis az adományozók szerint – most már nem ártana mutatnia valamit. „Harminc éve jelen van a közéletben. Baszki, nem lehet csak így, hirtelen elnémulni” – mondja a Politicónak Harris egyik korábbi bizalmasa.
A lap szerint az alelnök hallgatása – vagy éppen félresikerült hivatalos útjai – arra enged következtetni, hogy valami nagyon nincs rendben az alelnöki hivatalban. Harris
az alelnököt pedig gyakran kiszámíthatatlannak, kiismerhetetlennek tartják.
A káoszt az is okozhatja, hogy annak ellenére, hogy a Fehér Ház igyekszik azt a benyomást kelteni, hogy jól összeszokott csapat segíti mind az elnököt, mind az alelnököt, Harris valójában alig ismeri az embereit, a hivatalában pedig nagy a fluktuáció. A Politico arra mutat rá, hogy amikor Harris képbe került, mint lehetséges alelnök, akkor Joe Biden bizalmasaiból válogatták össze a csapatát. Ez megelőzte ugyan, hogy további szivárogtatások és nyilvánosságra kerülő belső konfliktusok rontsák Harris esélyeit – mint ahogy az a saját elnökjelölti kampányában elő-előfordult –, de hosszú távon működésképtelennek bizonyult, mert a csapat és az alelnök nem csiszolódott össze.
Csak a határra ne!
És persze Kamala Harris sem tökéletes. Alelnökként az ő feladata lett kezdeni valamit a Dél-Amerika felől folyamatosan érkező bevándorlók kérdésével, ami miatt természetesen egyből a konzervatív kritikák kereszttüzébe került. Harris kabinetje minden tőle telhetőt megtett, hogy az alelnöknek ne kelljen ellátogatnia a déli határra, ahol a helyzet valóban elég elkeserítő. Harris ehelyett elrepült Guatemalába és Mexikóba, ahonnan sok bevándorló érkezik az Egyesült Államokba, hátha így elkerülhető a látogatás a határnál.
Ezek a vizitek sem mentek zökkenőmentesen – Kamala Harris kínjában például azt válaszolta egy riporteri kérdésre, hogy
ami a tengerentúlon sem tűnt valami meggyőző érvelésnek.
A Politico szerint az El Pasóban tett látogatás sem sikerült sokkal jobban. Bár a Harris-kabinet váltig állította, hogy az alelnök nem a folyamatos konzervatív kritika miatt utazott a texasi városba, de még támogatói is azt mondják, hogy az egykori ügyész és szenátor kétségbeesetten szeretett volna túlesni már ezen a dolgon, és ez meg is látszott rajta.
A lap szerint a nagy nehezen tető alá hozott texasi vizitet a kapkodás jellemezte. Szimbolikus – írja a Politico –, hogy az eseményt záró sajtótájékoztatót is olyan szerencsétlenül szervezték meg, hogy alig lehetett érteni valamit abból, amit Harris mond, mert a háttérben várakozó kormányzati repülőgép hajtóműzaja túlharsogta az egész sajtókonferenciát.
Kérdéses, hogy a Harris-kabinetről terjedő rémhírek, illetve a hivatalos látogatások körüli szerencsétlenkedések hogyan befolyásolják Kamala Harris esélyeit a 2024-es elnökválasztás során.
Ezzel kapcsolatban egyébként is sok még a bizonytalanság, elvégre Harris nem lehet biztos benne, hogy Biden nem indul három év múlva, így arra is figyelnie kell, hogy közös hivatali idejük alatt lehetőleg úgy legyen hűséges főnökéhez, hogy közben a saját pecsenyéjét is sütögetni tudja. Ha hihetünk a Politico értesüléseinek, a jelenlegi csapattal bizony a jövőben sem lesz egyszerű feladat a pecsenyesütés.
A nyitóképen: Kamala Harris válaszol a sajtó kérdéseire Atlantában. Fotó: ALEX EDELMAN / AFP