A brit székhelyű, ám a térségben kiterjedt aktivistahálózattal rendelkező OSDH szerint 494 438 ember lelte halálát a 2011 márciusa óta tartó polgárháborúban.
Az OSDH előző, márciusban közzétett nyilvántartása valamivel több mint 388 ezer halálos áldozatról számolt be.
A szervezet azóta további 105 015 ember halálának tényét tudta megerősíteni. Rámi Abdurrahmán, az OSDH vezetője szerint ezeknek az áldozatoknak csaknem fele (42 103 ember) civil volt, legtöbbjük a Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere által működtetett börtönökben alkalmazott kínzások miatt vesztette életét. A halálesetek túlnyomó többsége 2012 vége és 2015 vége között történt – tette hozzá.
A Hezbollah is érzékeny veszteségeket szenvedett
Az OSDH szerint a polgárháborúban eddig csaknem 160 ezer civil vesztette életét, köztük több mint 25 ezer gyerek, és több mint 15 ezer nő. A szervezet a halálesetekért többségében a szíriai kormányerőket és a velük szövetséges milíciákat tette felelőssé. A háborúban a kormányerők több mint 168 ezer tagja esett el, az Aszad rendszerével szövetséges Hezbollah libanoni síita szervezet több mint 1700 harcosát vesztette el a harcokban.
A harcokban csaknem 80 ezer lázadó – köztük az iszlamista felkelők – és közel 70 ezer dzsihadista vesztette életét. A dzsihadisták legtöbbje az Iszlám Állam dzsihadista szervezethez vagy a Haját Tahrír as-Sám (HTS) dzsihadista ernyőszervezethez tartozott. A HTS élén a korábban an-Nuszra Front néven az al-Kaida szíriai ágaként tevékenykedő Dzsabhat Fatah es-Sám dzsihadista csoport áll.
A börtönökben majd hatvanezren vesztek oda
Az OSDH több mint 57 500 olyan halálesetet jegyzett fel, amely a Damaszkusz által működtetett börtönökben és fogvatartási központokban következett be. A brit székhelyű szervezet közölte továbbá, hogy további mintegy 47 ezer olyan fogvatartottról tudnak, aki jelentések szerint életét vesztette, ám ezeknek a jelentéseknek a hitelességét nem sikerült megerősíteni, ezért nem szerepelnek ebben a nyilvántartásban.
Az OSDH szerint a polgárháborúban több mint kétmillió szíriai állampolgár sebesült meg vagy szenvedett el maradandó fogyatékosságot okozó sebesülést, és mintegy 13 millió ember maradt fedél nélkül a háború kitörése előtt körülbelül 22 millió lakosú országban.
A szíriai polgárháború 2011. március 15-én kezdődött az arab tavasz eseményeinek sodrában, békés demokráciapárti tüntetésekkel, rövid időn belül azonban totális háborús konfliktusba torkollt. A konfliktusba terrorszervezetek és külföldi hatalmak is beavatkoztak, de az Oroszország és Irán által támogatott Aszad-kormány mostanra az ország nagy része felett visszaszerezte az ellenőrzést.