Löfven pávatáncával párhuzamosan ugyanis még egy folyamat zajlott le a svéd belpolitikában:
a korábban szélsőjobboldalinak tartott Svéd Demokratákkal elkezdett szóba állni a jobboldal meghatározó ereje, a Mérsékelt Párt,
a bevándorlásellenes jobboldal pedig azóta oly mértékben elvesztette pária jellegét, hogy idén májusban a Mérsékeltek, a Kereszténydemokraták és a Svéd Demokraták közös, jóval szigorúbb bevándorlási törvényjavaslattal álltak elő, és miután a burundi születésű Nyamko Sabuni átvette a vezetést a Liberálisoknál, az eddig Löfvent támogató alakulat is „átállt” hozzájuk.
A négy párt azóta bejelentette, hogy együtt vág majd neki a jövő évi parlamenti választásoknak – azaz kialakult Svédországban egy olyan jobboldali szövetség, amelynek már most parlamenti többsége van, és minden jel szerint jövőre is az lesz majd. A mostani bizalmatlansági indítvány léte és sikere abból adódik, hogy
ez a jobboldali blokk is érdekeltté vált Löfven leváltásában – lehetőség szerint saját magukra.
A bizalmatlansági szavazás apropóját ismét a Januári Egyezmény szolgáltatta – abban ugyanis Löfven ígéretet tett arra, hogy valamelyest lazít majd Svédország rendkívül szigorú lakásbérleti szabályain. A lakásbérleti rendszer a svéd jóléti állam egyik sarokköve – gyakorlatilag mindenkinek garantálja a megfizethető albérletárakat, illetve gondoskodik arról, hogy ne érje meg az országban pusztán befektetési céllal ingatlant vásárolni. A rendkívül rugalmatlan szabályozás ugyanakkor az évek alatt erősen lelohasztotta az építkezési kedvet az országban, így mára az a helyzet állt elő, hogy egy közvetlenül bérlő és albérlő közötti szerződéssel kivehető bérlakásra bizonyos frekventált helyeken akár egy évtizeden át is várni kell – vagy lehet a másodlagos piacon, már bérleti joggal rendelkezőktől albérletet szerezni, amire szintén vannak szabályok, ezeket azonban sokhelyütt semmibe veszik.
A végeredmény tehát az, hogy egy nagyvárosi svéd vagy hosszú éveket vár egy törvényileg jól szabályzott, kedvező árú bérlakásra, vagy a másodlagos piacon szerez magának egyet – jelentősen drágábban, mintha a bérleti díját nem is szabályozták volna.
Ennek a helyzetnek akartak véget vetni a Középpárt és a Liberálisok, és az ő nyomásukra cselekedett Löfven, amikor kénytelen-kelletlen azzal a javaslattal állt elő, hogy a 2022 nyara után épült új lakásokért lehessen majd a piacihoz jóval közelebb álló bérleti díjat kérni. A Balpárt számára azonban a svéd jóléti állam bármelyik elemének leépítése vörös posztó, így ők félreverték a harangokat, és múlt héten 48 órás ultimátumot adtak Löfvennek: vagy ejti a javaslatát, faképnél hagyva ezzel középpárti és liberális támogatóit, vagy tárgyalásokat kezdeményez a Svédországi Bérlőszövetséggel – vagy a Balpárt bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatja.