Ezt az őszt sem ússzuk meg: több városban is tombol a koronavírus
A közeljövőben a koronavírus-esetszámok növekedése várható.
A globális járvány még korántsem ért véget dacára annak, hogy az oltások visszaverték a vírust a gazdag országokban – derül ki a Wall Street Journal cikkéből.
Kevesebb, mint hat hónap kellett ahhoz, hogy a világon több mint 1,88 millió Covid-19 halálesetet rögzítsenek ebben az évben, derült a Johns Hopkins Egyetem által gyűjtött adatok elemzéséből. Ez a szám megegyezik a teljes tavalyi éves halálozással – írja a Wall Street Journal.
Míg a tömeges oltási kampányoknak köszönhetően az olyan nyugati nemzetek, mint az Egyesült Államok, Kanada és az Egyesült Királyság az alacsony esetszámot és csökkenő haláleseteket ünneplik, Ázsia és Latin-Amerika egyes részein a járvány intenztívebb, mint valaha, ez pedig a globális halálozások számát növeli.
A világjárvány kezdete óta a legrosszabb időszakot éljük meg most” – mondta Alberto Fernández argentin elnök a múlt hónap végén.
Argentina a leghosszabb és legsúlyosabb hullámmal néz éppen szembe, és jóval több mint 500 ember hal meg átlagosan naponta a Covid-19 betegségben. A kormány újabb lezárásokat hajtott végre, amelyek Dél-Amerikában a legszigorúbbak közé tartoznak, ideértve a kereskedelem bezárását és a járművezetőkre vonatkozó korlátozásokat, valamint a tanórák és vallási szertartások teljes felfüggesztését.
Fordult a kocka
A Covid-19 jelenlegi terhelése fordulatot mutat a gazdag és a szegény nemzetek között. A 2020-2021-es év fordulóján Európa és Észak-Amerika a napi esetek 73%-át és a napi halálozások 72%-át adta, mivel a vírus újra megerősödött az őszi és téli időszakban. Jelenleg azonban – függetlenül az időjárástól – Dél-Amerika, Ázsia és Afrika teszi ki a napi új esetek több mint 80%-át és a napi halálozások háromnegyedét – derül ki a Wall Street Journal elemzéséből.
A nagyon eltérő oltási arány is tovább növelte a globális megosztottságot.
A World of Data adatai szerint az afrikai emberek alig 2%-a van beoltva, míg Ázsiában ez az arány alig több mint 6%. Az Egészségügyi Világszervezet szerint Dél-Amerikában 22% az Európai Unióban 40% az arány. A Egyesült Államok 50%-os adata globális téren kiemelkedő, míg a negatív rekorder Haiti, mely azon túl, hogy a nyugati félteke legszegényebb országa még nem adott be egyetlen oltást sem polgárainak.
Fotó: MTI/Sóki Tamás