Jön az európai uniós atombomba?

Abból kiindulva, hogy az Egyesült Államokra már nem lehet számítani, európai nukleáris elrettentés van kialakulóban, vagyis az USA helyett Franciaország fog megvédeni minket. Vajon jó ötlet ez?

Áttörés küszöbén a Nemzeti Tömörülés? A június 20-án és 27-én tartandó voksoláson kiderül, Marine Le Pen pártjának sikerül-e meghódítania egy régiót, vagy érvényesek a régi politika törvényszerűségei.
Leimeiszter Barnabás írása a Mandiner hetilapban.
Idén júniusban régiós választást, jövőre elnökválasztást tartanak Franciaországban – a politikai széljárás döntő változásokat hozhat most a nyugat-európai nagyhatalomban. A Marine Le Pen-féle jobboldal történelmi sikerekre vágyik. A mostani választáson a Nemzeti Tömörülés (RN) győzelmi esélyei a Provence-Alpes-Côte d’Azur (PACA) régióban tűnnek a legszilárdabbnak. Dél-Franciaországban a Le Pen-párt hagyományosan erős, amit a közvélekedés az Algériában született franciák, vagyis a feketelábúak (pieds-noirs) támogatásának tud be – ők azok, akik a függetlenedés zűrzavaros időszakában életüket féltve tömegesen költöztek át az anyaországba, jelentős részben a déli területekre. A feketelábúak azt élték meg, hogy a politikai osztály – és különösképpen Charles de Gaulle tábornok – cserben hagyta őket. Annál erősebben szimpatizáltak a Jean-Marie Le Pen-féle nacionalistákkal, akiknek politikai újraszerveződéséhez többek közt éppen az Algéria-trauma adott löketet.
Azóta hosszú évtizedek teltek el, s az RN mai népszerűségének a feketelábúak szavazatánál – 2012-ben egy kutatás szerint PACA választóinak 13,7 százaléka került ki ebből a rétegből – sokkal meghatározóbb tényezője az illegális migráció, amely igencsak érzékenyen érinti a régiót. A középosztály finoman szólva nincs elragadtatva attól, hogy ő fizesse meg a bevándorlók ellátásának költségeit. A 2015-ös régiós választás első fordulójában 40,6 százalékos eredménnyel első helyen végzett Marine
Le Pen unokahúga, Marion Maréchal, a második fordulóban viszont a baloldal visszalépésével nyert a Republikánusok (LR) listavezetője, Christian Estrosi. Maréchalra ekkor 45,22 százalék voksolt, ami Le Penék régiós választásokon valaha elért legjobb eredménye volt – ám aligha feledtették, hogy sem PACA-ban, sem más régióban nem jött össze a Le Pen-győzelem. A párt története során soha nem tudta még elnyerni egy régió irányítását, s a történelmi – mert a Le Pen-ellenes, visszalépésekből kovácsolt „köztársasági front” kudarcát jelentő – siker reménye 2021-re tevődött át.
A Nemzeti Tömörülés idén is markáns profilú politikust indít az Azúr-part meghódítására: a Republikánusoktól átigazolt Thierry Mariani, aki Nicolas Sarkozy alatt közlekedési miniszterként is dolgozott, a hezitáló konzervatív szavazók meggyőzésére hajtó RN-politika egyik csodafegyvere lehet. Mariani a 2010-es régiós választáson még a konzervatív nagy párt listáját vezette, és vetélytársa jobboldalon maga Jean-Marie Le Pen volt. Akkoriban bőszen szorgalmazta a szélsőjobboldal elleni küzdelmet, noha maga sem volt éppen mérsékelt alkat: párttársai közül kitűnt keményvonalas migrációügyi javaslataival, az évek során pedig külpolitikai téren is aktivizálta magát. Nem csupán Bassár el-Aszad szír államfő gyakori vendége, de Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is felettébb jó kapcsolatot ápol. Utóbbi két éve a Krím félszigeten fogadta Marianit, amelynek annektálásában a francia politikus semmi kivetnivalót nem talált, ráadásul a Putyin két plusz elnöki ciklusáról szóló tavalyi népszavazáson is részt vett megfigyelőként. Thierry Mariani 2017-ben, az Emmanuel Macron-diadal keltette belviszály során szorult ki az LR vezető köreiből – két évvel később már az RN listájáról szerzett európai parlamenti mandátumot. A pártba viszont nem lépett be, s bár igyekszik jó csapatjátékos lenni, a Le Pen-formáció közkatonáinál jóval autonómabb személyiség, ami súrlódásokhoz is vezetett.
Marine Le Pennel mindenesetre olyannyira bizalmas kapcsolatot ápol, hogy egy nyaralás alkalmával a pártelnökre bízta macskája felügyeletét. Az ő győzködésének köszönhető, hogy elvállalta a jelöltséget, a régióelnöki poszt ugyanis kevéssé lelkesíti a helyi és az országos politika nagyjából minden szintjét megjáró politikai veteránt. Felmérések szerint Mariani 40 százalék körüli eredménnyel nyerheti az első fordulót, a második helyre volt párttársa és – a nem túl finom hangvételű kampányból ítélve ugyancsak volt – jóbarátja, a régiós tanács jelenlegi elnöke, Renaud Muselier érkezhet be, s minden bizonnyal lesz harmadik továbbjutó is a balos Jean-Laurent Félizia személyében. A nagy kérdés az, Félizia a köztársasági front hagyományához híven besorol-e Muselier mögé. Ez esetben szoros Mariani–Muselier-párbaj várható a második fordulóban, ám a közvélemény-kutatások szerint így is Mariani esélyesebb a győzelemre.