Lukasenka kamerák előtt azt mondta, hogy dokumentumokat hozott állításának alátámasztására. „Egyszerűen világos, hogy mit akarnak tőlünk nyugati barátaink. Nincs is miről vitatkozni. De nincs olyan magaslat, amelyet a bolsevikok be ne vettek volna. Mi is bevesszük őket” – mondta a fehérorosz vezető.
A Belavia szankcionálása igazságtalan
Kifogásolta, hogy az uniós államok kitiltották légterükből a Belavia légitársaságot, amelynek semmi köze sincs ahhoz, hogy vasárnap Minszkben leszállították a Ryanair Athén-Vilnius járatát, és őrizetbe vették a gépen utazó Raman Prataszevicset, a tavalyi fehérorosz ellenzéki megmozdulásokat koordináló NEXTA Telegram-csatorna alapítóját és orosz barátnőjét. Lukasenka nehezményezte, hogy a Nyugat büntetőintézkedéseket hozott a Belavia ellen, holott több ország háláját fejezte ki amiatt, hogy a lágitársaság szerepet vállalt több ezer ember Minszken keresztül történő hazaszállításában, amikor a légi közlekedést korlátozták a Covid-19-járvány miatt.
Vlagyimir Putyin érzelemkitörésnek nevezte a Ryanair-botránnyal kapcsolatos reagálásokat.
Emlékeztetett, hogy 2013-ban, amikor Evo Morales bolíviai elnök gépét szállították le Bécsben – mert Washington gyanúja szerint a fedélzeten tartózkodott Edward Snowden informatikus, aki adatokat hozott nyilvánosságra az amerikai jelhírszerzésről – csend volt a Nyugat részéről. Az orosz elnök elmondta, hogy a mostani találkozót még a Ryanair utasszállítójának vasárnapi minszki leszállítása előtt eltervezték és, mint mondta, a feleknek ezen kívül is van mit megtárgyalniuk. Közölte, hogy meg fogják vitatni az orosz-fehérorosz szövetségi állam keretei közötti integráció aktuális témáit. Ezzel kapcsolatban felhívta a figyelmet a fokozatosság és mindkét fél érdekei biztosításának fontosságára.
Putyin közölte, hogy júniusban kezdődik meg a fehérorosz atomerőmű ipari üzemeltetése.
A fehérorosz vezető elfogadta házigazdája tengeri fürdőzésre szóló javaslatát. Az előzetes tájékoztatás szerint egyébként a felek nem tartanak sajtótájékoztatót. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője közölte, hogy a munkatalálkozó egynapos lesz.
Litvánia nemkívánatos személynek (persona non grata) minősített, és kiutasított két fehérorosz diplomatát „diplomáciai státusukkal összeegyeztethetetlen tevékenységek miatt” – közölte a vilniusi külügyminisztérium pénteken. Minszk még aznap tükörintézkedéssel válaszolt. A litván tárca közleménye szerint a fehérorosz hírszerzés két tisztjéről van szó, akik „diplomáciai álca alatt dolgoztak Litvániában”. Az érintetteknek hét napon belül kell távozniuk a balti országból. A vilniusi külügyminisztérium egyúttal bekérette a fehérorosz nagykövetség egyik munkatársát, hogy tiltakozzon a fehérorosz civil társadalom és független média folytatódó hatósági elnyomása ellen. Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter elmondta: a kiutasításról szóló döntéssel szolidaritásukról akarták biztosítani a szomszédos Lettországot. Lettország és Litvánia több fehérorosz ellenzékinek nyújtott menedéket a tavalyi vitatott elnökválasztás óta.
– közölte a vilniusi külügyminisztérium pénteken. Minszk még aznap tükörintézkedéssel válaszolt. A litván tárca közleménye szerint a fehérorosz hírszerzés két tisztjéről van szó, akik. Az érintetteknek hét napon belül kell távozniuk a balti országból. A vilniusi külügyminisztérium egyúttal bekérette a fehérorosz nagykövetség egyik munkatársát, hogy tiltakozzon a fehérorosz civil társadalom és független média folytatódó hatósági elnyomása ellen. Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter elmondta: a kiutasításról szóló döntéssel szolidaritásukról akarták biztosítani a szomszédos Lettországot. Lettország és Litvánia több fehérorosz ellenzékinek nyújtott menedéket a tavalyi vitatott elnökválasztás óta.
Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Mihail Klimentyev
(MTI)