Antiszemita atrocitások hulláma rázza meg Nyugat-Európát és újabban Észak-Amerikát is.
A fellángolás apropója a legújabb izraeli-gázai konfliktus,
mely során a Hamász terrorszervezet válogatás nélkül kilőtt rakéták ezreivel sorozta meg Izrael polgári lakosságát, cserébe pedig Izrael lebombázta a Hamász civil célpontok közé telepített katonáit, kilövőállomásait és vezetőit.
A nyugati woke tömegek számára, kiegészülve helyi arab és muszlim kisebbségekkel, Izrael egyértelműen agresszorként jelent meg a konfliktus során, ezt a narratívát pedig erősítette a nyugati baloldali politikai elit is (erről itt írtunk részletesen).
Elszabadult antiszemitizmus
Mindez megmutatkozott a nyugati nagyvárosok utcáin zajló tüntetések során is, melyek során több antiszemita atrocitás is történt. A számok a legkevésbé sem biztatók, az Izrael és a palesztin terrorszervezetek közötti összecsapás kezdete óta 250 százalékkal nőtt az ilyen esetek száma az Egyesült Királyságban – írta a Times of Israel.
Németországban palesztinpárti tüntetéseken izraeli zászlókat égettek,
,Hollandiában megrongáltak egy holokauszt-emlékművet.
Londonban az egyik tüntetésen szervezők szerint 100 ezren gyűltek össze, az izraeli 12-es csatorna felvételei szerint a tüntetők izraeli zászlókat téptek le, gyújtottak fel, illetve tapostak meg. A felvonuló tömeg a gázai bombázások leállítását és „Palesztina felszabadítását” követelte. A több tízezer ember a Hyde Park mellett elsétálva az izraeli nagykövetség elé vonult – írja a Hetek.
Eközben pedig London egy zsidók által sűrűn lakott negyedében palesztin zászlós autókból szólt a hangos üzenet, miszerint „b.sszák meg a zsidókat, erőszakolják meg a lányaikat”. Valószínűleg az eset kapcsán Boris Johnson miniszterelnök az antiszemitizmust elítélő üzenetet írt Twitterre.
Izrael- és palesztinpárti tüntetők csapnak össze New Yorkban
A brit példa
A fentiek azonban olyan értelemben nem számítanak újdonságnak, hogy már a 2014-es gázai konfliktus után is megnőtt az atrocitások száma Nyugat-Európában. A brit példa kimondottan szemléletes. Az Egyesült Királyság területén a Community Security Trust (CST) jótékonysági szervezet gyűjti az antiszemita motivációjú incidensek számát, majd elemzi azokat. Míg 2014-ben (a CST szerint az akkori gázai konfliktus okán) rekordnak számító, 1168 atrocitást számoltak össze, addig 2015-ben ez a szám 924 volt. Ez követően a támadások száma 2016-ban 1309 volt, majd 2017-ben 1382. 2018-ban 1652 atrocitás történt, 2019-ben 1805, 2020-ban (nyilván a covid miatt) valamivel kevesebb, 1668.