Lapunk felfigyelt egy középkori történelemmel foglalkozó kiadványra. A könyv címe: Transz és genderqueer témák a középkori hagiográfiában (a hagiográfia a szentek életével foglalkozó tudomány).
A tanulmánykötet nem más célt tűzött ki maga elé, minthogy egyfelől megdöntse a hagiográfiáról alkotott eddigi nézetet – azaz, hogy kiemelje a szigorúan vallási környezetből –, másfelől pedig, hogy egy
modern és szexi” megközelítésben világítson rá, hogy a szentek élete miként rezonál korunk kulturális történéseire.
A könyv tartalomjegyzéke alapján olyanokról olvashatunk benne, mint „Krisztus testének nem-bináris interpretációi a késő középkori ábrázolásában”, illetve „A transznemű szentek autentikus élete”, vagy éppen „Szent Eufrozina meghívása a nemi transzgresszióra”.
T. Szabó Csaba ókortörténész a következő ajánlóval illette közösségi oldalán a művet: „A könyv (...) jelenkori szimbólumokat és terminológiákat alkalmaz középkori valóságokra. A rendkívül agresszív szövegezése pedig a kortárs középkori tanulmányokat »a rasszista és interszekcionalista elnyomás termékeinek« minősíti”. A történész zárásképpen hozzáteszi: „Szomorú vagyok, hogy az efféle szólamok egyfelől korrumpálják a történetírást, másfelől pedig egy ellenséges és mérgező környezetet teremtenek az akadémiai környezetben”.
Címlapképen: A könyv borítója
Forrás: Trans and Genderqueer Subjects in Medieval Hagiography