New York államban csupán 89 ember hiányzott ahhoz, hogy az állam megtarthassa 27 tagú küldötségét az Egyesült Államok kongresszusába – írta meg a Politico. Az állam a 2023-ban tartandó következő kongresszusi választásokon eggyel kevesebb képviselőt delegálhat a szövetségi törvényhozásba, amiért az állam választókörzeteit újra kell rajzolni. Többen arra számítanak, hogy a jelenleg az állam mindkét házát uraló demokraták a maguk javára fogják „gerrymandering” révén átrajzolni a választókörzeteket – számolt be a Politico.
New York 10 képviselői helyet veszített el, alig száz év alatt
New York állam a múlt század közepe óta fokozatosan veszített súlyából. Franklin D. Roosevelt idején, az 1930-as és 1940-es években az állam még 45 kongresszusi hellyel rendelkezett. Ez volt a legmagasabb szám, majd azt ezt követő időszakban évtizedenként veszített az állam egy-két helyet, főleg a nyugati part népességnövekedése miatt.
New York népessége a legutóbbi évtizedben 4,2 százalékkal nőtt, ami elég volt ahhoz, hogy 27 helyét tartani tudja, azonban 2021-ben ez már nem volt elég, összehasonlítva Amerika többi részének dinamikus fejlődésével. Sokak szerint ennek oka az, hogy a államban különösen magasak az adóterhek és a lakhatási költségek, ezért a középosztály számos tagja inkább elköltözik onnan.
A veszteség miatt New York történelme során a legkisebb arányú részesedéssel fog rendelkezni a Kongresszusban.
Az állam rendelkezett a Kongresszus legnagyobb küldöttségével közel 150 éven át, az 1810-es évektől az 1970-es évekig, amikor is Kalifornia vette át a vezetést. Az ezredfordulón, azaz 2000-ben Texas is lehagyta New Yorkot, így az a harmadik helyre szorult, ahol 2010-től Floridával került holtversenybe, mivel mindkét állam 27 taggal rendelkezett az amerikai törvényhozásban. A mostani veszteséggel Florida lesz a bronzérmes, New York pedig a negyedik helyre szorul vissza.
Politikai háború kezdődött
A republikánusok már régóta támadják az állam üzleti légkörét, az elvándorlást és népességfogyást a magas adóterhekkel és bürokráciával indokolják. A baloldal szintén Andrew Cuomo kormányzót támadja, amiért nem tudta feljebb tornászni a népszámlálási adatokat – írta az ügyről szóló elemzésében a Politico.
Az továbbra is nagy kérdés, hogy a demokraták mennyire lesznek képesek irányítani a folyamatokat és saját előnyükre gerrymanderelni a körzeteket.