WHO reagált az USA kilépésére: Musk nem válaszolt, csak egy búcsúcsókot dobott a szervezetnek
A WHO amúgy reméli, hogy az Egyesült Államok átgondolja a dolgot.
Az ENSZ jelentése szerint Burma lakosságának fele szegénységbe süllyedhet jövőre.
Mianmar lakosságának csaknem fele, akár 25 millió ember süllyedhet szegénységbe jövőre a koronavírus-járvány és a februári puccs nyomán kialakult belpolitikai válság miatt – figyelmeztetett pénteken az ENSZ.
A demokrácia gazdasági fellendülést hozott
A jelentés szerint a szegénységi mutatók a 2005-ös szinte eshetnek vissza, pedig a demokratikus átmenet nyomán az országban egy évtizedig gazdasági fellendülés mutatkozott. Mianmarnak 2005 és 2017 között csaknem a felére sikerült csökkentenie a szegénységben élők számát, mindazonáltal az elmúlt év kihívásai veszélybe sodorják mindezeket az előrelépéseket a fejlődés területén – mondta Achim Steiner, az ENSZ Fejlesztési Programjának (UNDP) vezetője.
A járvány súlyos károkat az amúgy is gyenge mianmari gazdaságnak:
az UNDP elemzése szerint. A februári puccs és az azt követő brutális elnyomás is hozzájárulhat a szegénységi mutatók jelentős növekedéséhez – mutatott rá az UNDP.
A puccsra válaszul egyebek között polgári engedetlenségi mozgalom indult, amely megbénította a mianmari gazdaság és közigazgatás egy részét.
Egy generáción belül sosem látott szegénység jöhet
„Demokratikus intézmények nélkül Mianmar tragikus, soha nem látott mértékű szegénység elé néz egy generáción belül” – figyelmeztetett Steiner.
amely jövőre a 25 milliót is elérheti abban az esetben, ha a bizonytalanság mértéke tovább nő. A válságot a nők és a gyerekek szenvednék meg a leginkább, a szegénység mértéke pedig háromszorosára nőne a városokban – áll a jelentésben.
Mianmarban rendszeresek a tüntetések azóta, hogy a hadsereg február 1-jén átvette a hatalmat és őrizetbe vette a kormányzó Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) számos magas rangú tisztségviselőjét. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a hadsereg választási csalásokra vonatkozó panaszaira
A Politikai Foglyokat Támogató Egyesület (AAPP) nevű mianmari jogvédő szervezet szerint a puccs óta a biztonsági erők legalább 759 embert öltek meg, és jelenleg is több mint 3400-an vannak őrizetben, köztük a demokratikusan megválasztott kormányt vezető, Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí államtanácsos.
(MTI/EFE)
Fotó: MTI/EPA Nyitókép: A katonai junta által kibocsátott személyi okmányát mutatja a mianmari rakin buddhista kisebbséghez tartozó lányok egyike az etnikai konfliktus sújtotta nyugat-mianmari Arakán állam fővárosában, Szittvében 2021. április 27-én.