Ez lehetséges? Egyetértett az Egyesült Államok és Oroszország
Az ENSZ BT öt állandó tagja ritka egyetértésben bírált egy izraeli döntést.
Az ENSZ jelentése szerint Burma lakosságának fele szegénységbe süllyedhet jövőre.
Mianmar lakosságának csaknem fele, akár 25 millió ember süllyedhet szegénységbe jövőre a koronavírus-járvány és a februári puccs nyomán kialakult belpolitikai válság miatt – figyelmeztetett pénteken az ENSZ.
A demokrácia gazdasági fellendülést hozott
A jelentés szerint a szegénységi mutatók a 2005-ös szinte eshetnek vissza, pedig a demokratikus átmenet nyomán az országban egy évtizedig gazdasági fellendülés mutatkozott. Mianmarnak 2005 és 2017 között csaknem a felére sikerült csökkentenie a szegénységben élők számát, mindazonáltal az elmúlt év kihívásai veszélybe sodorják mindezeket az előrelépéseket a fejlődés területén – mondta Achim Steiner, az ENSZ Fejlesztési Programjának (UNDP) vezetője.
A járvány súlyos károkat az amúgy is gyenge mianmari gazdaságnak:
az UNDP elemzése szerint. A februári puccs és az azt követő brutális elnyomás is hozzájárulhat a szegénységi mutatók jelentős növekedéséhez – mutatott rá az UNDP.
A puccsra válaszul egyebek között polgári engedetlenségi mozgalom indult, amely megbénította a mianmari gazdaság és közigazgatás egy részét.
Egy generáción belül sosem látott szegénység jöhet
„Demokratikus intézmények nélkül Mianmar tragikus, soha nem látott mértékű szegénység elé néz egy generáción belül” – figyelmeztetett Steiner.
amely jövőre a 25 milliót is elérheti abban az esetben, ha a bizonytalanság mértéke tovább nő. A válságot a nők és a gyerekek szenvednék meg a leginkább, a szegénység mértéke pedig háromszorosára nőne a városokban – áll a jelentésben.
Mianmarban rendszeresek a tüntetések azóta, hogy a hadsereg február 1-jén átvette a hatalmat és őrizetbe vette a kormányzó Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) számos magas rangú tisztségviselőjét. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a hadsereg választási csalásokra vonatkozó panaszaira
A Politikai Foglyokat Támogató Egyesület (AAPP) nevű mianmari jogvédő szervezet szerint a puccs óta a biztonsági erők legalább 759 embert öltek meg, és jelenleg is több mint 3400-an vannak őrizetben, köztük a demokratikusan megválasztott kormányt vezető, Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí államtanácsos.
(MTI/EFE)
Fotó: MTI/EPA Nyitókép: A katonai junta által kibocsátott személyi okmányát mutatja a mianmari rakin buddhista kisebbséghez tartozó lányok egyike az etnikai konfliktus sújtotta nyugat-mianmari Arakán állam fővárosában, Szittvében 2021. április 27-én.