„Tilos!” – az ukrán vezetés meghúzta a vörös vonalat, amit Orbán Viktor hónapokkal ezelőtt átlépett
Természetesen Vlagyimir Putyinról van szó.
Oroszország kész folytatni a nemzetközi együttműködést a világűrben – jelentette ki Vlagyimir Putyin hétfőn, a Jurij Gagarin űrrepülésének 60. évfordulóján rendezett videokonferencián.
„Tovább fogjuk fejleszteni a nemzetközi programokat, készek vagyunk partnereinkkel az együttműködésre a világűrben. Ezzel együtt következetesen haladni kell előre, új feladatokat kell megoldani az alapkutatásban, a világűr, a Földön kívüli tér gyakorlati hasznosításában, előnyünket fel kell használni az ország védelmi képességeinek megerősítése érdekében, gyorsítani kell az ország tudományos-technikai és gazdasági fejlesztésének ütemét” – mondta az orosz elnök.
Oroszország az űrbéli pozícióit is meg fogja védeni
„Oroszországnak méltó módon meg kell őriznie státusát a vezető űr- és nukleáris hatalmak között, mert "az űrágazat egyenesen kapcsolódik a védelmihez. Arra utasítottam a kormányt, hogy készítse elő az űrágazat prioritásainak eléréséhez és az ország vezető szerepének megerősítéséhez szükséges intézkedéseket” – tette hozzá.
Dmitrij Rogozin, a Roszkoszmosz orosz állami űripari vállalat vezérigazgatója a 60. évforduló alkalmából kiadott üdvözletében rámutatott, hogy
először automatikus állomásokkal, majd űrhajósokkal is. A tisztségviselő korábban azt ígérte, hogy kozmonauták 2028-ban fogják körülrepülni az égitestet, majd 2030-ban le is fognak szállni a felületére.
Az oroszok nélkülözhetetlenek a nemzetközi űrprogramokban
Rogozin a TASZSZ hírügynökségnek nyilatkozva kifogásolta, hogy „az aljas és törvénytelen amerikai szankciók miatt több megrendelő is elállt az orosz bérfellövés igénybevételétől, mert a pályára állítandó műholdjában amerikai gyártmányú alkatrész is volt”.
Elmondta, hogy az együttműködés jövőjének közös mérlegelésére kérte fel az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) vezetőit, miután
Épül a Nemzeti Űrközpont új felhőkarcolója Moszkvában
Andrej Bocskarjov, Moszkva polgármester-helyettese bejelentette, hogy az orosz fővárosban megkezdődött a Nemzeti Űrközpont 288 méter magas felhőkarcolójának építése. Az egykori Hrunyiscsev űrrakétagyár területén létrehozandó rakétaformájú torony, amely a Roszkoszmosz központjának is otthont ad majd, egy többfunkciós épületkomplexum központi eleme lesz.
A 47 emeletes torony helyiségeinek alapterülete eléri a 62 ezer négyzetmétert.
A tornyot övező 6,9 hektáros komplexumban egy tudományos és ipari cluster, konferencia- és kiállítótermek, lakó- és szociális objektumok kapnak majd helyet összesen 250 ezer négyzetméteren. A terep előkészítése 2019 szeptemberében kezdődött meg.
A világ első űrhajósa, Jurij Gagarin 1961. április 12-én startolt el Bajkonurból a Vosztok-1 fedélzetén. 108 perces repülésének évfordulóját az űrhajózás napjaként ünneplik Oroszországban. Az évforduló alkalmából több kiállítást nyitottak meg, és konferenciát tartottak. Moszkvai idő szerint éjjel a kazahsztáni, bajkonuri űrközpontból nagyszabású ünnepi koncertet sugároz majd az orosz állami televízió.
(MTI)
Fotó: MTI/AP/NASA/Bill Ingalls