A Szövetségi Közgyűlés Képviselőinek Bizottsága (CRPH) többségében a de facto mianmari vezetőnek számító Aung Szan Szú Kjí pártjának, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) nevű pártnak a politikusaiból áll, akik a február eleji katonai puccs miatt nem tudták betölteni tisztségüket.
Barátból ellenség: a felkelők a tüntetőket védik
A CRPH közleményben tudatta, hogy
leveszi az összes fegyveres etnikai csoportot az illegális szervezetek listájáról,
egyúttal köszönetet mondott a tüntetők megvédéséért a juntával szemben a felkelőknek, akik közül egyesek évtizedek óta folytatnak harcot a hadsereg ellen. Csaknem minden etnikai csoport legfőbb követelése a nagyobb önrendelkezés.
A kisebbségek több mint 30 százalékát teszik ki Mianmar 53 milliós lakosságának.
Az elmúlt hetekben több etnikai gerillacsoport aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a biztonsági erők vérbe fojtják a katonai rezsim elleni tüntetéseket, ami miatt legalább 200 civil vesztette életét eddig. Ezenkívül kiújultak egyes konfliktusok, például a mianmari hadsereg és a Kacsini Függetlenségi Hadsereg (KIA) nevű lázadócsoport között.
A buddhista szerzetesek is az illegális kormány mellé álltak
Eközben a délkelet-ázsiai ország legbefolyásosabb buddhista szervezetének számító Szanga Maha Najaka bizottság (Mahana) közölte, hogy beszünteti tevékenységét tiltakozásul a katonai junta ellen, amelyet felszólított: hagyjon fel a fegyvertelen civilek meggyilkolásával, letartóztatásával és megkínzásával.
A buddhizmust a mianmariak 90 százaléka gyakorolja,
a tábornokok maguk is gyakran látogatnak templomokba vagy vesznek részt vallásos szertartásokon. Mianmariak százai, köztük rendőrök menekültek a szomszédos Indiába, ahol a határ menti térségek hatóságai menekülttáborok felállítását kérik a lehetséges tömeges bevándorlással szemben, miközben a központi kormány a menekülthullám megfékezésére szólított fel.
Ferenc pápa az erőszak megszűntetéséért imádkozott
Ferenc pápa a szerdai általános audiencián mondott beszéde végén kijelentette, hogy "mély szomorúsággal" követi a Mianmarban zajló eseményeket. Kiemelte, hogy magas az áldozatok száma, elsősorban a fiatal tüntetők között.
„Én is letérdelek Mianmar utcáin, és azt mondom: szűnjön meg az erőszak!”
„Én is emelem karom és azt mondom: kerekedjen felül a párbeszéd! A vérontás semmire nem ad megoldást. Győzzön a párbeszéd!” – mondta az egyházfő.
Ferenc pápa szavaival Ann Nu Thawng xaveriánus szerzetesnőt idézte, aki a február 28-i béketüntetésen letérdelt a katonák sorfala előtt